Magazin

Tarkan'ın dedesi kahraman çıktı!

Tarkan'ın dedesi kahraman çıktı!

Alemdar Gemisi'nin ikinci komutanının şarkıcı Tarkan'ın büyük dedesi olduğu iddia edildi.

Tarkan'ın dedesi kahraman çıktı!
Zonguldak'In Ereğli ilçesinde, Kurtuluş Savaşı'nın tek deniz çatışmasının silahsız kurtarma gemisi olan ve milli mücadele döneminde harp malzemesi taşıyan gemilere kollama görevini de üstlenen Alemdar Gemisi'nin ikinci komutanının şarkıcı Tarkan'ın büyük dedesi olduğu iddia edildi.

Ereğli'de orijinal ölçülerde yeniden yapılarak müze haline dönüştürülen gemiye 3-5 Temmuz'da düzenlenecek 16. Uluslararası Sevgi, Barış, Dostluk, Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında konser verecek Tarkan'ın dedesinin fotoğrafı asılacak. 1898'de Danimarka'da, kurtarma gemisi olarak inşa edilen, Alemdar Gemisi geçmişiyle ilgili ilçedeki tarihçilerin kütüphanelerdeki Osmanlıca ağırlıklı eserlerde yaptığı araştırma sonucu, geminin ikinci komutanının, Tarkan'ın büyük dedesi olduğu öne sürülen Güverte Üsteğmen Ali Dursun Bey olduğu belirlendi. Alemdar Gemisi, Marmara Denizi ve boğaz çevresinde kurtarma hizmetleri yapıyordu.(Vatan)
Yayın tarihi: 29.06.2009
452
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.