Magazin

Tarkan korsan kovalayacak

Tarkan korsan kovalayacak

Korsan yayın, 'şikâyete bağlı' suç haline getiriliyor! Sanatçıların sokak sokak dolaşıp korsan ürün satıcılarını ihbar etmelerinin imkânsız olduğunu söyleyen müzik sektörünün temsilcileri ise bu değişikliğe tepkili.

TBMM "9. AB Uyum Paketi"nde yasadışı kopyalama anlamına gelen "korsan"a verilecek cezalarda düşünülen "iyileştirmeler" müzik sektöründe tepkiyle karşılandı.

5846 sayılı kanunda yapılması planlanan değişikliklerle korsan ürünlerle mücadelenin ortadan kalkacağını iddia eden müzik sektörünün temsilcilerinin Ankara'ya yaptığı ilk çıkarmadan olumlu bir sonuç çıkmadı.

MESAM Başkanı Ali Rıza Binboğa, MSG Başkanı Garo Mafyan ve MÜYORBİR Başkanı Ali Kocatepe ile Ankara'daki bir dizi görüşmede bulunduklarını söyleyen MÜYAP Başkanı Bülent Forta, "Konu bu haliyle Meclis'e gelip yasalaşırsa korsan suç olmaktan çıkar" dedi.

İşte yanlışlar!
MESAM, MSG, MÜYORBİR ve MÜYAP hukukçularının TBMM Adalet Alt Komisyonu'nda görüşülen 5846 sayılı kanunun maddelerini düzenleyen bölümleriyle ilgili önerilerini perşembe günü Meclis'e götüreceklerini belirten Forta, taslakta gördüğü yanlışları şöyle sıraladı:

"Korsan eskiden şikâyete bağlı bir suçtu. Bu hükümet döneminde çıkan kanunla korsan kamu suçu haline gelmişti. Kanunun, Alt Komisyon'daki yeni hali, korsanı yeniden şikâyete bağlı suç haline getiriyor. Sanatçılar tezgâh tezgâh dolaşıp korsan ihbar edecek. Sezen Aksu, Tarkan, korsanı çıkan kim varsa korsan peşinde hafiyelik yapacak. Çünkü, yasa koyucu bu konunun özel hukuk kapsamına girdiğini düşünüyor. Meslek birliklerinin şikâyet yetkisini kaldırıyor. Bu haliyle korsanla mücadele tarih olur."

Forta şöyle devam etti: "Korsanın cezası 2-4 yıldı. Yeni haliyle bu, 1-5 yıla dönüştürülüyor. Böylece alt sınır düşürülerek tecil edilebilir hale getiriliyor ve tekerrür suçu ortadan kaldırılıyor. Ayrıca ruhsatı, vergi levhası olan bir işyerinde korsan yakalandığı zaman o dükkânın sahibi değil, satıcı olarak sadece tezgâhtar yargılanacak."

Tatlıses isyan etti
Korsanla mücadele konusunda, TBMM ve hükümetten destek almak için Ankara'ya giden şarkıcılardan biri olan İbrahim Tatlıses, önceki akşam atv'de yayımlanan "İbo Show" adlı programında tasarıya isyan etti. Ankara'da görüştükleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, beş bakandan oluşan bir komisyon kurarak korsanı engellemek için her şeyin yapılacağını söylediğini belirten Tatlıses, şöyle konuştu:

"Yeni yasayla tam aksi oldu. Dağ fare doğurdu. Şayet bu tasarı yasalaşırsa 'Hükümet sanatçıları kandırdı' şeklinde bir sonuç çıkacak. Biz Ankara'ya, TBMM'ye, hükümete giderek yanlış mı yaptık? Korsanın başına gidip ondan mı ricada bulunsaydık?"
(Milliyet)
Yayın tarihi: 25.04.2006
521
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.