Magazin

Tarikatçı Mahsun

Tarikatçı Mahsun

Hikayesini 11 yıl önce yazdığı "New York'ta Beş Minare" filminin hazırlıklarına başlayan Mahsun Kırmızıgül, rolüyle de kendinden çok söz ettirecek.

Kırmızıgül, bu kez sakallı ve cübbeli bir tarikat mensubu olarak izleyici karşısına çıkacak.Oscar aday adayı "Takva" filmindeki zikir sahneleri, büyük ses getirmişti. Mahsun Kırmızıgül'ün yeni filmi "New York'ta Beş Minare" için çektiği benzer sahnenin de tartışma yaratması bekleniyor.

"Beyaz Melek" ve "Güneşi Gördüm" filmleri çok iyi gişe yapan Mahsun Kırmızıgül, hikâyesini 11 yıl önce yazdığı "New York'ta Beş Minare" için bir süre önce kolları sıvadı. Çekimlerine mayıs ayında başlanması planlanan filmin yurtdışındaki bazı sahneleri önceden çekildi ve bu sahneler birleştirilerek bir fragman oluşturuldu. Sinema salonlarında dönmeye başlayan fragman ve basına yansıyan yeni kareler ise görenleri şaşırttı.

Çekimler mayısta başlıyor

* Mahsun Kırmızıgül, yeni projesi "New York'ta Beş Minare" için kolları sıvadı. Çekimlerine mayıs ayında başlanması planlanan filmin yurtdışındaki bazı sahneleri önceden çekildi ve bu sahneler birleştirilerek bir fragman oluşturuldu.

* Sinema salonlarında dönmeye başlayan fragman, görenleri şaşırttı.

Kırmızıgül, fragmanda uzun sakalı ve cübbesiyle bir tarikat mensubu portresi çiziyor. Ama şaşırtan tek karakter o değil. Haluk Bilginer de New York'ta yaşayan bir hocayı canlandırıyor.

AMERİKA'NIN HOCASI CEMAAT LİDERİ

Haluk Bilginer, fragman ve fotoğraflarda bugüne dek canlandırdıklarından çok farklı bir karakterde görülüyor. Hollywood filmlerinde ve dizilerinde yer alan, yıllarca Londra'daki tiyatro oyunlarında oynayan usta oyuncu, Kırmızıgül'ün üçüncü filminde başında takkesi, önünde seccadesi ile New York'ta bir hocayı canlandırıyor. Bir ay boyunca tekke ve cemaatleri gezip bilgi toplayan, rolü için uzattığı sakalları nedeniyle uzun zaman ortalarda görünmeyen Mahsun Kırmızıgül'ün oynadığı karakterin de çok konuşulacağı iddia ediliyor.

TAKVA'DAKİ SAHNE ÇOK KONUŞULDU

5 Kasım'da vizyona girecek olan "New York'ta Beş Minare"nin en dikkat çeken sahnesi ise zikir ayini... Mahsun Kırmızıgül, bu sahneyi gerçekçi çekebilmek için özenli bir çalışma gerçekleştirdi. Müslüman cemaatlerinin tüm zikirlerini izleyen yönetmen, çekimleri Kılıç Ali Paşa Camii'nde yaptı. Onlarca figüranın rol aldığı bu etkileyici sahnenin, Erkan Can'ın başrol oynadığı, zikir sahneleriyle örülü "Takva" filmindeki gibi çok ses getirmesi bekleniyor.


KİMLER OYNUYOR

Yapımcılığını Murat Tokat'ın üstlendiği "New York'ta Beş Minare" filminde Mahsun Kırmızıgül'ün yanı sıra Mustafa Sandal, Zafer Ergin, Salih Kalyon, Hüseyin Avni Danyal, Ali Sürmeli, Bora Sivri ve Murat Ünalmış rol alıyor. Amerika'da oynayacak yabancı oyuncuların henüz açıklanmadığı filmin 70 dakikası Amerika'da çekilecek. Diğer çekim mekânları ise Konya, Bitlis ve İstanbul olarak belirlendi.


FRAGMAN İNTERNETTE YOK!

Boyut Film'in yapımcısı Murat Tokat, fragmanın neden internette yayınlanmadığını açıkladı: "Mahsun Kırmızıgül'ün isteği üzerine fragmanı internet ortamına koymadık. Koymamamız iyi olmuş, çünkü merak eden sinema seyircisi, özellikle sinemalarda fragmanı soruyor. Sinemacılar ilk kez böyle bir şeyle karşılaştıklarını söylüyorlar, bu da bizleri mutlu etti. Bu film, uluslararası bir film olacak."

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 23.01.2010
460
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.