Magazin

"Tarık Akan'ın oğluyum diyemem"

"Tarık Akan'ın oğluyum diyemem"

Barış Üregül, onun tüm itirazlarına rağmen babası Tarık Akan'ın izinden yürümeyi seçti, oyunculukta karar kıldı. Daha önce "Deli Deli Olma" filminde babasıyla birlikte kamera karşısına geçen Üregül, şimdi de "Pis 7'li"nin Küçükbey'i olarak izleyici karşısına çıkıyor.

Güncellenme tarihi:
"Tarık Akan'ın oğluyum diyemem"
"Deli Deli Olma"da babanız Tarık Akan'ın gençliğini canlandırmıştınız. şimdi de "Pis 7'li" ekibindesiniz. Siz Bilkent mezunu bir yazılım mühendisi değil miydiniz?

Evet, dört sene Bilkent'te yazılım mühendisliği okudum. Turkcell ve Digiturk'te çalıştım. Sonra, çalışma hayatına iyice dalarsam bir daha yapamam deyip yüksek lisans için Amerika'ya gittim. Ama onun öncesinde "Deli Deli Olma"da rol alacak fırsatı buldum.

Amerika'da ne kadar kaldınız?

İki seneliğine gitmişken üç sene kaldım. Bunun bir yılı çalışarak geçti. Palm Viva adlı bir şirketin Boston ofisinde yazılım ve web pazarlama işi yapıyordum. Tam çalışma iznim alınıyordu ki ailem "Artık geri dön oğlum" dedi.

Döndüğünüzde neler yapacağınıza dair planlarınız var mıydı?

Yine eğitim aldığım alanda bir işe girer çalışırım diyordum ki "Pis 7'li" gibi bir fırsat çıktı karşıma. 3,5 aydır İstanbul'dayım, gelişimin ikinci haftasında bu dizi için teklif geldi. Ben de özel okulda okudum, o ortamları bilirim.

Ama başrollerden biri değil sanırım Küçükbey...

Rol küçükten başlayıp büyüğe doğru gidecek. Hem kendimi zorlamayacağım, hem de yavaş yavaş işi öğrenebileceğim.

Kendinizi geliştirmek için bir yandan da oyunculuk eğitimi alıyor musunuz?

Evet, Ümit Çırak'tan eğitim alıyorum. Set haftada üç-dört gün... Haftada bir gün altı saat de oyunculuk eğitimi alıyorum.

KIZ PEŞİNDE KOŞAN BİRİ OLMADIM HİÇ

Küçükbey nasıl bir genç?

Özel lisede okuyan bir genç... "Herkes eşit olsun"cu, sosyalist yapıda bir lise öğrencisi. Son derece de duygusal. Ama kötü niyetli bir grup arkadaşı var.

Siz nasıl birisiniz? Küçükbey kadar duygusal mısınızdır mesela?

İlişkilerim hep uzun vadeli oldu. Çıkıp kız peşinde koşan bir insan olmadım hiç... Ailenin ve yaşam tarzının bunda büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Ailemin değerleri çok sağlamdı, bizi de aynı şekilde yetiştirdiler. Uçarı insanlar olmadık hiçbir zaman...

Babanız sayesinde zaten bu işin, bu sanatın içine doğdunuz. Peki Tarık Bey oyuncu olmanız yönünde sizi yüreklendirdi mi hiç? Destek verdi mi?

Aksine, babam benim ve kardeşlerimin bu işe girmesini başından beri hiç istemedi.

Neden?

Bu işte hem para yok, hem de tutmazsa çabuk tükeniyorsun. İşin garantisi de yok. Bu yüzden hepimizin farklı meslekleri olmasını istedi. Kardeşim inşaat mühendisi, kız kardeşim işletme okudu. Ben yazılım mühendisliği... Kendi mesleğimin olması iyi bir şey, babamın doğruyu bildiğini anladım.

Destek olmak bir yana engel koydu diyorsunuz yani...

Engel demeyelim de... Babam bizi sete götürmezdi mesela...

Ünlülerin bilinmeyen çocuklarını görmek için tıklayın!

Yayın tarihi: 26.10.2011
1656
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.