Magazin

Tarihin en büyük romantik jestleri

Tarihin en büyük romantik jestleri

ABD'li uzman Dan Bova, tarihin en büyük romantik jestlerinin bir listesini çıkardı.

Seks ve evlilik konularında çeşitli yayın organlarında yazan Dan Bova'nın hazırladığı liste şöyle:

AŞKA ADANAN BAŞYAPIT
Hindistan'daki Babür İmparatoru Şah Cihan, 1631'de, 14. çocuklarını doğururken ölen karısı Mümtaz Mahal için Tac Mahal'i yaptırdı. Bir aşka adanan dünyadaki en büyük, en güzel yapıt olan Tac Mahal, 22 yılda inşa edildi ve inşaatta 22 bin işçi çalıştı. Şah Cihan, bir daha benzerini yapamasın diye ustabaşının sağ elini kestirdi. Tac Mahal, dünyada en fazla turist çeken yerlerden.

69 KIRATLIK ELMAS
Richard Burton, 1969'da, önce başkasına satılmasına rağmen, 69.42 kıratlık elması, eşi Liz Taylor için almayı başardı. Çift, iki kez evlenip boşandı. Liz Taylor, aynı elması, 1979'da beş milyon dolara sattı. Taylor, öldüğünde Richard Burton'un yanında gömülmek için ünlü aktörün son eşiyle müzakere halinde.

BÜYÜK AŞKIN ŞARKISI
Ünlü gitarist ve rock yıldızı Eric Clapton, arkadaşı olan Beatles üyesi George Harrison'un karısı Pattie Boyd'a aşık oldu. Eric Clapton, ne yaptıysa Boyd'u eşinden ayıramadı. Clapton, 'Leyla ve Mecnun' öyküsünden esinlenerek 'Layla' adlı şarkıyı besteledi ve sözlerini yazdı. Layla bir hit oldu ve Boyd kocası Harrison'u terk etti. Boyd ile Clapton'un evliliği dokuz yıl sürdü. Şarkı ise hálá popüler.

M.M'NİN MEZARINA GÜL
Marilyn Monroe, ünlü beyzbolcu Joe DiMaggio ile sadece dokuz ay evli kaldı. Monroe, 1962'de intihar ederek yaşama veda etti. Joe DiMaggio, 20 yıl süreyle haftada üç kez Marilyn Monroe'nun mezarına gül demeti gönderdi.

OTURAK HEDİYE ETTİ
Ben Affleck-Jennifer Lopez aşkı, Hollywood'un en çok konuşulanları arasında yer almıştı. Affleck, Lopez'e, 105 bin dolar ödeyerek, değerli taşlarla bezenmiş bir tuvalet oturağı satın aldı. Affleck, 'Jennifer benim prensesim, iş tuvalete geldi mi en iyisini hak eder' demişti. Çiftin yolları daha sonra ayrıldı.

SENFONİ BESTELEDİ
Richard Wagner sevgili eşi Cosima için ve 33. yaşgünü hediyesi olarak senfoni yazdı. Wagner, 14 kişiden oluşan bir orkestraya, evinin medivenlerinde bestelediği 'Siegfried Idyll' senfonisini çaldırdı. Cosima, anılarında, 'Müziği duyunca uyandım. Aman Tanrım ne müzik' diye yazdı.

50 BİN DOLARLIK PARFÜM
Victoria Beckham, futbol yıldızı eşi David Beckham için şişesi 50 bin dolar olan bir parfüm satın aldı. 'Clive Christian No. 1' adlı parfüm, altı ayda üretilebildi ve futbol ayakkabısına benzeyen kristal bir şişeye konuldu.

İLK GÖRÜŞTE AŞK
Carole Lombard, Clark Gable'i ilk gördüğünde aşık oldu. Gable'in otomobil tutkusunu bilen Lambard, ilk çıktıkları gece ünlü aktöre 'Model T' Ford hediye etti. Lombard, arabanın üzerine beyaz ve kırmızı renklerde kalpler işletti ve Clark Gable'e yolladığı nota da 'Beni deliye çeviriyorsun' diye yazdı. Aynı gece hediye otomobil ile dansa giden çift daha sonra evlendi.

MUCİT AŞIK HAMMES
Bir mimar ve mucit olan John Hammes, karısının ev işi yükünü azaltmak istedi. Hammes, 1927'de, dünyanın ilk çöp öğütücüsünü icat etti ve adını 'In-Sink-Erator' koydu. Hammes'in 'Seni seviyorum' diyerek karısına hadiye ettiği çöp öğütücü kısa sürede her eve girmeye başladı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 29.11.2005
437
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.