Magazin

Tarihe 1000 Canlı Tanık

Tarihe 1000 Canlı Tanık

Tarih Vakfı, önümüzdeki günlerde başlatacağı "Tarihe 1000 Canlı Tanık" projesiyle, Türkiye genelinde 70 yaş üzerindeki bin kişinin anı ve tanıklıklarını arşivleyecek.

Türkiye'nin tarih ve kültür mirasının bugüne kadar aydınlanmamış ya da eksik aktarılmış konularına ışık tutarak, ülke tarihinin ve kültürünün korunmasına katkıda bulunmayı amaçlayan proje Tarih Vakfı ve Milliyet Gazetesi'nin işbirliğiyle düzenleniyor.


Türkiye genelinde 70 yaş üzerindeki bin kişinin anı ve tanıklıklarının kaydedileceği projeyle, geçmiş deneyimler ve yaşantılar, hem görsel, hem de işitsel ortamda arşiv belgeleri olarak kaydedilecek. Söz konusu kayıtlar, Türkiye'nin son yüzyıllık tarihine ilişkin deneyimlerle, yeni bir tarih yazımının olanaklarını sunacak.

Projenin ikinci aşamasında, Türkiye çapında gerçekleştirilecek birkampanyayla, projeye kurumsal ve kişisel destek aranacak. "Tarihe 1000 Canlı Tanık" projesinin, iki yılda tamamlanması amaçlanıyor.

KAMPANYA HAZİRAN'DA BAŞLIYOR

Tarih Vakfı Yerel Tarih ve Sözlü Tarih Proje Koordinasyon Yardımcısı Funda Çelebi, projeyi gerçekleştirmedeki amaçlarının, iyi korundukları taktirde, sözün de kalabileceğini göstermek olduğunu söyledi.

Projeye kurumsal ve kişisel destek için Haziran ayında bir kampanya başlatacaklarını ifade eden Çelebi, görüşülecek 70 yaş üstü kişileri bulmak üzere, şu an için kendi çevrelerine haber verdiklerini, düzenleyecekleri kampanyayla da, diğer yerlerden gelecekbaşvuruları almaya başlayacaklarını bildirdi.

Başvuruların bir havuzda toplanacağını anlatan Çelebi, "Daha sonra, kentleri, meslek gruplarını ve erkek oranlarını dikkate alarak, bir seçim yapacağız. Seçimimiz sırasında, Türkiye'nin bu açılardan en iyi biçimde temsil edilmesine çalışacağız. Bunun ardındanda çalışmalarımıza başlayacağız" diye konuştu.
Yayın tarihi: 06.04.2002
496
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.