Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tarih ve kültüre saygı yok

Tarih ve kültüre saygı yok

Türkiye "arkeolojik tahribat raporu" için taranan 365 arkeolojik yerleşim yerinin 299'unda yoğun tahribat saptandı.

Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri (TAY)Projesi kapsamında, Marmara ve Ege bölgelerindeki arkeolojik yerleşim yerlerinin ele alındığı Keşif Gezisi (TAYEx) sonucunda hazırlanan "Türkiye Arkeolojik Tahribat Raporu 2000" açıklandı.

TAY Projesi Koordinatörü Oğuz Tanındı tarafından açıklanan rapor, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, ilgili Bakanlıklar, Jandarma Genel Komutanlığı ve üniversiteler ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarına (STK) gönderildi.

İlk Tunç Çağı sonuna kadarki döneme ait yerleşim yerlerinin ele alındığı ve geçtiğimiz yıl Marmara ve Ege'de gerçekleştirilen TAYEx kapsamında, 19 bin 925 kilometre yol katedildi.

Rapor, taranan 356 arkeolojik yerleşme yerinin 299'unda yoğun tahribat olduğunu ortaya çıkardı.

Tahribatın dökümü

Rapora göre, Marmara Bölgesi'nde 40 gün süren çalışma sonucunda araştırılan 176 yerleşmeden 160'ında görülen tahribatın 102'si tarım, 16'sı yapılaşma, 9'u definecilik ve kaçak kazı, 6'sı yol, 3'ü doğal, 3'ü maden ve ocak, 21'i de diğer nedenlerle meydana geldi. Bu tahribatlar, 825'i dijital olmak üzere toplam 2 bin 49 fotoğraf ve 21 saatlik film ile belgelendi.

Ege Bölgesi'nde ise 35 gün süren keşif gezisinde, araştırılan 180 yerleşimden 139'unda tespit edilen tahribatın 71'i tarım, 29'u yapılaşma, 23'ü definecilik ve kaçak kazı, sekizi yol, ikisi doğal, biri maden ve ocak, beşi de diğer nedenlerle gerçekleşti.

Bu bölgede de 970'i dijital toplam iki bin 55 adet fotoğraf ile 22 saatlik film çekildi.

Marmara Bölgesi'nin Trakya bölümünde tarım faaliyetlerinin yol açtığı yoğun tahribat izlenirken, karayolları ve tali yolların yerleşmeler üzerinden geçmesiyle meydana gelen tahribatın da yoğun olduğu belirlendi.

Yapılaşmanın da, özellikle tatil sitelerinin bulunduğu Tekirdağ ve Gelibolu kıyılarında arkeolojik kalıntıların yokolmasına yol açtığı görüldü.

Güney Marmara bölümünde tarımsal faaliyetler, özellikle tesviye çalışmaları ile sulama kanallarının arkeolojik yerleşmeleri tümüyle ortadan kaldırdığı, defineciliğin bazı köylerin önemli gelir kaynaklarından birini teşkil edecek kadar yoğun olarak sürdüğü, Kuzey Marmara'da ise yapılaşmanın en önemli tahribat nedenini oluşturduğu saptandı.

Ege'de, İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla gibi büyük illerin yer aldığıkıyı kesiminde tahribatın ana nedenini, yüzde 70'e yakın oranla tarım faaliyetlerinin oluşturduğu, sanıldığının aksine kaçak kazıların ikinci sırada olduğu ve güneye inildikçe yapılaşmanın yarattığı tahribatın yoğunluğunun da arttığı tespit edildi.

47 sayfadan oluşan raporda, her iki bölgede acil önlem alınması gereken yerleşmelere işaret edilirken, tahribatı belgeleyen 54 fotoğrafa da yer verildi.

TAYEx, Haziran-Temmuz 2001'de Akdeniz, Eylül-Ekim'de Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni, 2002'de İç Anadolu ve Karadeniz, 2003'te de Doğu Anadolu bölgelerini tarayacak.

Dört yıl devam edecek çalışmada, Paleolitik Çağ'dan İlk Tunç Çağı'nın sonuna kadarki süreçte (Yaklaşık 400 bin yıl öncesinden günümüzden 4 bin yıl önceye kadar) yer alan yerleşmelerin taranması hedefleniyor.

Yayın tarihi: 17.01.2001
357
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.