Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tarih Vakfı 10 yaşında

Tarih Vakfı 10 yaşında

Tarih Vakfı, 10'uncu kuruluş yıldönümünde Tarih Dostları adı altında yeni bir proje ve yapılanma başlatıyor. Çağdaş bir tarih bilincini sivil katkı ile yaygınlaştırmak amacıyla Tarih Dostları projesi hayata geçiyor.

Tarih Vakfı, 10. kuruluş yıldönümünde "Tarih Dostları" projesini başlatıyor.

Tarih Vakfı, ilk on yılını başarıyla tamamlamış olmasının verdiği güvenle, artık daha geniş çevrelere ulaşmayı, amaçlarını onlarla paylaşmayı planlıyor.

Böylece, şimdiye kadar ilişki kurmakta geciktiği kişilerin, özellikle gençlerin önerileri ve çokyönlü katkıları ile, toplumumuza, ortak geleceğimiz için, daha etkin bir hizmet sunmak istiyor.

Yeni bir yapılanma

Başta tarihçiler ve toplumbilimciler olmak üzere, çeşitli meslek ve çevrelerden aydınlar tarafından 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı, 15 Eylül'deki 10. Kuruluş yıldönümü ile çağdaş bir tarih bilincini sivil katkı ve katılımla yaygınlaştırmayı hedefleyen yeni bir yapılanmayı başlatıyor.

Tarih Dostları ile, bu keyifli, önemli alana emek sarf etmeyi dileyen herkesin ortak ilgi alanlarından insanlarla tarih projeleri gerçekleştirilmesi ve Tarih Vakfı'nın, müzecilik, arkeoloji, tarih eğitimi, kültürel mirasın korunması gibi alanlarda kurulacak çalışma grupları için bir çatı haline getirilmesi amaçlanıyor.

3 yeni proje

Vakıf ayrıca bu yıl "Tarihimize 1000 Canlı Tanık", "Anadolu Halk Kültürleri Araştırma Merkezi", "Tarih Ders Kitapları Araştırma Merkezi" adlı yeni projelerini de hayata geçiriyor.

Vakıf, bugüne kadar 200'e yakın kitap, iki ansiklopedi, dört dergi, çoğu büyük çaplı 20 sergi, 100'ü aşkın bilimsel toplantı, 25 kurum ve kent tarihi çalışması, İstanbul Tarih-Deniz Şenliği ile Cumhuriyetin 75. Yıl kutlamalarının organizasyonu, 25 bin kitaplık bir kütüphane ve 140 raf metre belge ile 500'e yakın kişinin anılarının kayıtlarını kapsayan çok değerli bir arşiv ortaya çıkartarak hizmete sundu.

Vakıf, son on yıl içinde, önyargılardan, şovenizmden uzak, çağdaş bir tarih yaklaşımını Türkiye'de yaygınlaştırmaya çalışarak, İstanbul Ansiklopedisi, İstanbul Dergisi, Mardin kitapları gibi ürünleriyle ve kurulmasına öncülük ettiği tarih gruplarıyla yerel tarihçiliği geliştirerek, sözlü tarihçiliğin ülkemizde tanınmasını ve uygulama bulmasını sağladı.

Ayrıca büyük çaplı tarih sergilerinin hazırlanmasını başlatarak, gündelik yaşam tarihçiliğinin birçok örneğini vererek, tarih ders kitaplarımızın yetersizlik ve yanlışlarına geniş bir toplum kesiminin dikkati çekerek azımsanmayacak bir hizmeti başardı.
362
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.