Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tanyeli: Erkek filan istemem

Tanyeli: Erkek filan istemem

Eylül ayında Madonna'nın özel partisinde şov yapacak olan Tanyeli'ye 'Belki onun sahne partneri olursunuz' dedim. Mümkün değilmiş. 'Değil Madonna, Brad Pitt gelse vaktim yok, kusura bakmasınlar' diyor

Tanyeli'nin fotoları sağda

Hatırlarım da eskiden 'Dansöz gibi kıvırma len!' diye özlü bir deyiş vardı. Özü sözü bir olmayan, yalan konuşan, daldan dala atlayan arkadaşlara denirdi. İşin şaşırtıcı bölümü, şimdiye kadar söyleşi yaptığım oryantal dansçıların hayata bakışlarında, duruşlarında en küçük bir kıvırtma, çalkalama görmemem.

Aynen Tanyeli'de olduğu gibi. Onu son olarak 'Oryantal Star' yarışmasının jürisinde Kibariye'yle birlikte gördüm. Onunla konuşurken, sahnede göbek attığına pek inanamıyorsunuz. Artık pek kolay rastlayamadığımız ölçüde samimi, yüreğinden ve gözlerinden konuşan, 'şıkır şıkır' parlayan bir kadın. Eviyle, çocuğuyla (bir çocuğu Avustralya'da eğitim görüyormuş) ilgilenen evcimen bir hatun görünümünde. Oysa iş icabı, sürekli kıtalararası yolculuk yapıyormuş. Ünü ise öylesine yayılmış ki, Madonna bile onu özel partisine çağırmış.

Nasıl gelişti bu Madonna'nın partisine katılma işi?
Birçok ülkede jet sosyetenin bulunduğu bir sürü partiye gidip program yapıyorum. En son sevgili Semiramis Pekkan'ın ve eşinin büyük kızlarının düğünü vardı, Tayland'da Puket Adası'nda. Dört gün, dört gece süren bir düğündü. Böyle gittiğim yerlerde çekimler oluyor, onlardan görüp beğeniyorlar beni. Ajda ve Semiramis hanımdan telefonumu bulup arıyorlar. Semiramis hanımın davetinde damat Amerikalıydı, oranın jet sosyetesi geldi. Dolayısıyla düğünün DVD'si Amerika'ya gitmiş. Madonna'nın menajeri tesadüfen görüp Madonna'ya izletmiş. Madonna dansı sever ama oryantal merakı olduğunu bilmiyordum.

Madonna sahne için kendine bir partner arıyor diye duymuştum. İster misiniz bunu size teklif etsin...
Mümkün değil. Maalesef doluyum bu ara. Bir yıllık bir kontratım, bir de iki yıl dans okulları kontratım var. Değil Madonna, beyaz atlı prens ya da Brad Pitt gelse bile ayıracak vaktim yok, kusura bakmasınlar.

Göbek atmak hayata isyan mı sizce?
Göbeği attın mı stresi atıyorsun bir defa. Bu kadar senedir bu işteyim. Dans eden her insanın mutlu olduğunu, kendini ifade ettiğini gördüm. Dans benim için meditasyon. Sinirimi bozan, bana baskı yapan her şeyi unutuyorum. Sahnede kendimi ölümsüz ve çok güçlü hissediyorum. Sahnedeyken ben herkesi öldürebilirim, hiç kimse benim canımı yakamaz. Bütün negatif enerjim dansla sıfıra iniyor. Bu ülkede eğitimden, maddi güçten yoksun, koca, baba, töre baskısı gören milyonlarca var. İşte göbek atmak onlar için küçücük bir eğlence. Kısa süre de olsa hayatın tüm baskılarından arınıyor. Kocasıyla, kayınvalidesiyle iyi geçiniyor, hayata barışık bakıyor.

Peki siz dans ederken bir şeyler düşünür müsünüz?
Her şeyi düşünürüm.

Nasıl yani, 'Doğalgaz faturasını bugün ödemem lazım' filan diye mi?
Hayır. Kendimi müziğe kaptırıyorum. Keman sesiyse duyduğum, hemen kötü anılar canlanıyor. Böyle olunca vücut dilini daha iyi yansıtıyorum. Sonra ritimler, hayatımın şen şakrak dönemleri. Fakat bu da yanlış anlaşılıyor. Oryantal bir arkadaş 'Bazı dansözler yüz ifadesini kullanıyor. Konsantre olamadığı için yüzüyle maymun gibi hareketler yapıyor' dedi. Bu tamamen yanlış.

Tacizle karşılaşıyor musunuz?
Bir Osmanlı tokadı indiririm, nereden geldiğini şaşırır. Ben mesleğe saygınlık getirmeye çalışan biriyim, yeni jenerasyon olarak. Bana öyle bakana ben öyle bir bakarım ki, bir daha bana bakmaya cesaret edemez. Ama hanımefendiliğimi hiçbir zaman bozmam. Bir tek dayak atarken bozarım.

Dayak mı atıyorsunuz ha bire?
Aslında dövüşmekten, savaşmaktan yana değilim. Hayatta bazı şeyleri siz seçemiyorsunuz. Sağlam bir kalkanınız olması lazım, kendinizi korumak için. Genç kızken, tek başıma var olmak, aileyi bir arada tutmaya çalışmak, yani yaşadığım hayat, beni dövüşe zorladı. Belki de o yüzden, bana bir vurana iki vururum. Bu işte hayat kazanmaz, ben kazanırım. Hayatın acısı beni geçemez. İyi dövüşçüyüm çünkü.

Sorması ayıp, medeni haliniz nedir?
Resmi olarak boşandım ama çocuklarımla, işimle evliyim. Erkek merkek istemiyorum. Bilsinler, boşuna rahatsız etmesinler.

Kadınlar peki?
Hayır, öyle demek istemiyorum. Boşandım diye bir durum yaratmak isterler. İlişki milişki, erkek filan, istemiyorum. Arayana sorana, çiçek yollayana dert anlatamıyorum. İstemiyorum kardeşim Allah Allah...

Peki erkeklerin göbek atmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Hoş bulmuyorum. Düğünde dernekte oynasın ama sahne ayrı. Çok güzel dans eden erkekler var, yakışıyor. Ama erkek gibi olan erkekliğini bilsin, sahnede ne işi var?

Size 'kalbi kırık' diyebilir miyiz?
Bütün yaşadığım negatifler, artı ve eksi eşittir Tanyeli oldu. Aslında onların hepsi bir eğitimdi, okuldu. O yüzden bana yaşatılan bütün acılara teşekkür ediyorum.
(Radikal)
513
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.