Magazin

Tansiyon ilacı yaşlanmayı geciktiriyor

Tansiyon ilacı yaşlanmayı geciktiriyor

Avustralyalı bilim adamları, tansiyon düşüren bir ilacın yaşlanmayı geciktirdiğini belirledi.

Melbourne`deki Baker Tıp Araştırmaları Enstitüsü`nde görevli bilimadamları, şeker hastası olan farelere verilen tansiyon ilacı Ramipril`in, AGE olarak adlandırılan protein komplekslerinin oluşmasını durdurduğunu saptadı. AGE protein kompleksleri, hücre fonksiyonlarına olumsuz etki ediyor ve kan damarları gibi dokuların sertleşmesine neden oluyor.

Özellikle 1. tip şeker hastalığı olan kişilerde çoğunlukla erken yaşlarda yüksek tansiyon görüldüğünü belirten bilim adamları, bu kişilerde, AGE protein komplekslerinin normalden fazla çoğaldığını ve yaşlanma sürecini hızlandırdığını kaydettiler.

Bilim adamları, ACE inhibitörü Ramipril tansiyon ilacının şeker hastalarında böbrek ve kalp hastalıklarını önlemek için kullandığını söylediler. Mark Cooper ve ekibi tarafından yapılan deneyde, Ramipril ilacı verilen şeker hastası farelerde AGE protein komplekslerinin oluşmadığı ortaya çıktı.

Bilim adamları, bundan sonra şeker hastası olan ve Ramipril verilen kişilerde AGE değerlerini ölçeceklerini, tam olarak hangi AGE protein komplekslerinin yaşlanmaya neden olduğunu bulmaya çalışacaklarını söylediler. Elde edilecek bilgiler ışığında yaşlanmayı hızlandıran diğer hastalıklarda kullanılmak üzere bir ilaç geliştirmeyi planlayan bilim adamları, ACE inhibitörlerinin yan etkileri yüzünden hiçbir zaman yalnızca "gençlik iksiri" olarak kullanılmayacağının altını çizdiler.
Yayın tarihi: 03.10.2002
401
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.