Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Takviyeli sutyen başa bela

Takviyeli sutyen başa bela

Göğüs ölçüsünden memnun olmayan kadınların kullandığı takviyeli sutyenlerin nefes alma problemlerine ve sırt ağrılarına neden olduğu iddia ediliyor.

Güzelleşmek, daha doğrusu seksi bir vücuda sahip olmak isteyen kadınlar en çok göğüsleri için bıçak altına yatıyor. Estetik operasyonlardan korkanlar ise tercihini 'destekli' sutyenlerden yana kullanıyor.

Fakat İngiliz doktorlar, içindeki dolgu malzemesiyle göğüsleri sıkıca sarmakla kalmayıp neredeyse ezen bu sutyenlerin sağlık için çok tehlikeli olduğunu söylüyor. İngiliz sağlık uzmanı Martha Roberts, "Dar ve destekli sutyenler kadınlarda nefes alma problemlerine ve sırt ağrılarına sebep oluyor" diyor.

Hammaddeden kaynaklanıyor
İngiliz Sun gazetesine konuşan Roberts bu yüzden kadınlara, vücut ölçülerine uyumlu ve sağlıklı kumaşlardan yapılmış sutyenler kullanmalarını öneriyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta ise, 'takviyeli' sutyenlerin asıl zararının, kullanılan hammaddeden kaynaklandığını belirtiyor.

Öksürüğe yol açıyor
Prof. Küçükusta, "Balenli ve dolgu malzemesi içeren bu ürünlerin bir kısmında 'formaldehit' adlı bir kimyasal kullanılıyor. Bu madde solunum yolları tahrişi ve buna bağlı öksürüğe yol açabiliyor" diyor.
391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.