Magazin

Taksiye dijital güvenlik kamerası

Taksiye dijital güvenlik kamerası

San Francisco'daki taksilere, araca binen her müşterinin görüntülerini kaydedecek kameralar yerleştirme zorunluğu getirildi.

Şehir merkezinde kayıtlı bulunan 1381 taksinin tümüne, 2003 Ocak ayına kadar dijital kamera yerleştirilecek.

Kameranın, dikiz aynasının üzerine yerleştirileceği ve görüntülerin yalnızca suçla ilgili araştırmalarda kullanılacağı belirtildi.

Kameralarla, takside bir suç işlendiğinde polis hemen o kişinin görüntüsünü tespit edecek ve diğer taksi şoförlerini uyarabilecek.

The Examiner gazetesinde yayınlanan habere göre, güvenlik gerekçesiyle de olsa "takside kamera" fikrinden memnun olmayan taksi şoförleri var.

Otuz yıldır San Francisco'da bu işi yaptığını söyleyen Al Gelder, 11 Eylül olaylarından sonra güvenlik sektörünün fazla mesai yapmaya başladığını ve Big Brother'ın herkesi, heryerde izlediğini belirtti.

Polis yetkilileri ise taksiye kamera yerleştirmenin, bir süpermarket ya da bankaya yerleştirmekten farksız olduğunu söyleyerek, görüntülerin yalnızca adli soruşturmalar için kullanılacağının altını çizdi.
Yayın tarihi: 24.05.2002
490
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.