Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Taksici adres bilecek

Taksici adres bilecek

AB kurallarına göre, taksi şoförleri yolları bilmek zorunda. Söylediğiniz adres için "ne tarafa düşüyordu?" diye soran taksi şoförüne bile dava açabilirsiniz.

Avrupa Birliği'nin günlük hayatımıza getireceği birçok yenilik bulunuyor. AB'nin salatalığın boyunu bile belirlediğini, yol bilmeyen taksicileri meslekten men ettiğini, tereyağlarının kare kutularda satılmasını şart koştuğunu ve tuvaletlerin tavan ölçüsünü bile normlara bağladığını biliyor muydunuz?

AB'nin günlük yaşama ilişkin yasalarının bilinmediğini söyleyen Türkiye - AB Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Can Baydoral, yeniden düzenlemek zorunda kalacağımız normlardan bazılarını şöyle anlattı:
 • Her ürün için özel 24 saat aranabilen ücretsiz danışma hatları kurulacak. Tüketici şikayetleri dinlenip, acil çözümler sunulacak.
 • İlaçların kullanımı için danışma hatlarının kurulması, bu yolla hastaların sorunlarının dinlemesi hükme bağlandı.
 • Taksi şoförleri yolları çok iyi bilmek zorunda. Bir sokak adını dahi söylediğinizde "ne tarafa düşüyordu" sorusunu soran taksi şöforünü şikayet edip, ceza almasını sağlamanız mümkün.
 • Halk otobüslerini kullanan özürlüler için özel merdivenler konulacak ve ikaz lambalarının yüksekliği ayarlanacak.
 • Süt üreticilerinin Türkiye'deki gibi "sütü sağıp, satma" anlayışı AB'de imkansız. Süt üretimi belli standartlara bağlı. Açık ya da ambalajlı olsa bile getirilen standartlar dışında satış yasak.
 • Ses kirliliği kesinlikle yasak. Rahatsız olursanız komşusunuzu bir celsede evinden attırabilirsiniz.
 • 394
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.