Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tac Mahal gece ziyaretine açıldı

Tac Mahal gece ziyaretine açıldı

Hindistan Yüksek Mahkemesi, dünyanın 7 harikasından biri olan Tac Mahal'in bir yıl süresince gece ziyaretine açılmasına karar verdi.

Hindistan'ın Press Trust of India ajansı, Yüksek Mahkeme'nin üç ay önce verdiği geçici ziyaret iznini, güvenlik koşullarını yeniden değerlendirerek, Şubat 2006'ya kadar uzatmaya karar verdiğini duyurdu. Yüksek Mahkeme, geçen Kasım ayında turistlerin Tac Mahal'i dolunayda, dolunaydan iki gün önce ve iki gün sonra gezmelerine izin vermişti. Mahkeme, yasağın kaldırılıp kaldırılmayacağına üç ay sonra karar vereceğini açıklamıştı.

Militanlara karşı koruma
Hint-Türk İmparatoru Şah Cihan'ın 1631'de Burhanpur'da doğum sırasında ölen karısı Ercümend Banu Begüm için yaptırdığı Tac Mahal'i gece ziyaret yasağı Sih militanlığının dorukta olduğu 1984'te saldırı olasılığına karşı konulmuştu.

Beyaz mermerin sırrı
Yapımına 1632 yılında başlanan ve 1654'te tamamlanan Tac Mahal'in dolunayda göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip olduğu, ayın ışığı beyaz mermerden inşa edilmiş yapıya düştüğünde bir mücevher gibi parladığı belirtiliyor.
552
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.