Magazin

Tablet çay geliyor

Tablet çay geliyor

TÜBİTAK, toz, granül ve tablet halinde çay üretti. Artık, çay içmek için bardağa bir tablet atmak yeterli olacak.

Türklerin vazgeçemediği içeceği çay da teknolojiye uydu. Artık çay poşetini nereye koyacağım, demliği nasıl dökeceğim diye düşünmek yok. Bardağın içine bir tablet çay atıp, şekerle birlikte karıştırdıktan sonra keyifle çayımızı içeceğiz. Eğer tableti beğenmediyseniz nescafe gibi suda çözülen granül (parçacık) ya da toz çayları da tercih edebileceksiniz.

TÜBİTAK MAM (Marmara Araştırma Merkezi) Gıda Bilimi ve Teknolojisi Araştırma Enstitüsü'nde üretilen toz, granül ve tablet çaylar, evlerimize girmek için ticari üreticilerle buluşmayı bekliyor.

Hem kolay hem de hızlı
Enstitü Müdür Yardımcısı Mehmet Bahar, çayın hazırlanmasının zaman aldığını ve hızlanan yaşama uyum sağlayacak ürünler geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Bahar, çözülebilir çayın yatılı okul, restoran, Silahlı Kuvvetler ve şehirlerarası otobüslerde büyük rahatlık sağlayacağını belirterek, böylece çay poşetlerinin yarattığı atık maliyeti ve çevre kirlenmesinin de önleneceğini söyledi.

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 18.09.2002
471
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.