Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Synthesizer' öksüz kaldı

'Synthesizer' öksüz kaldı

Elektronik müzikte çığır açan ve "synthesizer" adlı elektronik çalgıların öncüsü Amerikalı Robert A. Moog, 71 yaşında öldü.

Halk arasında "org" olarak da tabir edilen "elektronik klavyelilerin" öncüsü Robert A. Moog, ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinin Asheville kentinde hayata gözlerini yumdu. Moog'un ölüm sebebi beynindeki tümör olarak açıklandı.

1964'te yapmaya başladı
Elektro gitarların öncüsü "Les Paul" gibi, kendi soyadı Moog'la anılan synthesizer'lara ad veren Robert Moog, Cornell Üniversitesi'nde fizik doktorası yaptı. Moog, elektrik gerilimini kullanan ilk synthesizer modülünü 1964'te yapmaya başladı. Besteci Herbert Deutsch ona yardım ediyordu.

İlk elektronik orgu (synthesizer) "R.A. Moog" şirketi üretti. Robert A. Moog'un çalgısı, 1964'ten itibaren hızla üretilen diğer model synthesizer'ların yanında küçük, alçakgönüllü ve çok yönlü kolay kullanıma olanaklı alet olarak kaldı.

Moog'un, iki eşinden dört çocuğu ve bir evlatlığı bulunuyor.
302
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.