Magazin

Sutyen: Kadının konvansiyonel silahı

Sutyen: Kadının konvansiyonel silahı

Organizmanın en simetrik organları olan memeler, günümüzde kadının önemli erotik silahlarından biri halini aldı. Kuşkusuz onları bir zırh gibi kaplayarak, gerisinde neler olduğunun merakını tetikleyen sutyene çok şey borçlular.

İlk sutyen bir Yunan tapınağında bulundu. 2 bin yıl öncesinden gelen bu nadide parça, bugün Atlanta Müzesi'nde sergiliyor. Bu bez parçası, günümüze değin epey evrim geçirdi. Roma İmparatorluğu döneminde kadınlar, memelerini sutyene benzeyen bir kumaş parçasıyla örterlerdi. Çağdaş anlamda sutyen kavramıysa tutuculuğun hayatın her alanını etkisi altına alan Ortaçağ döneminin ürünü. İki parçadan oluşan modern sutyenin patent hakkını ise, 13 Kasım 1914 yılında, yani bundan tam 89 yıl önce bugün, Amerikalı Caresse Crosby aldı.

Savaş zamanı yaygınlaştı
Modern anlamda ilk balenli sutyenin vatanı Fransa olarak biliniyor. 2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunda görev yapan ve sürekli hareket halindeki kadınların daha rahat hareket etmek amacıyla kullandıkları sutyen, o tarihlerden itibaren yayılmaya başladı. Sutyen, 1960'larda incelen kadınların memelerini daha iyi göstermesi için kullanıldı. 1970'lerde çamaşır olmaktan çıkıp iç giyim haline gelen sutyen, 1980'lerde çalışan kadının kendisini rahat hissetmesini sağlayacak bir araç oldu. Bugün ise kadının vazgeçilmez bir parçası ve dahi silahı haline geldi. 1955'te 400 gram gelen geliyorken, bugünkü ağırlığı 30 gramı ancak buluyor.

Üstelik yıllık cirosu 1 milyar dolara yaklaşan dev bir sektör konumunda. Sutyen satışlarının iç çamaşır sektöründeki payı yüzde 45'ler civarında seyrediyor.

Sutyen açmak ayrı bir maharet gerektiriyor
İngiltere'de yapılan bir araştırma sutyen kopçası açmanın her baba yiğidin harcı olmadığını ispatlar nitelikte. Araştırma sonunda, erkeklerin yüzde 40'ının sutyen kopçası açmayı bilmediğini ortaya çıkmış. Sutyen açarken harcanılan vakit, ortalama 1 dakikayı buluyor. Hatta araştırma sırasında deneklerden birinin bu iş için 20 dakika harcadığı gözlemlenmiş. Solak olmayan erkekler sutyeni açmak için daha fazla uğraşıyormuş.


Araştırmadan çıkan başka bir ilginç sonuç ise, sutyen kazaları. Çoğu erkek, bu iş esnasında parmağını kopçaya sıkıştırmış. Uzmanlar, yeni tanışılan ve ilk kez birlikte olunacak kadının sutyenini çıkarma süresinin, uzun süre birlikte olunan eşe göre daha uzun olduğunu da vurguluyor.

Nasıl açılmalı?
 • En kolay yol eşinizin arkasına geçmek. Böylece kopçayı görebilirsiniz. Önden ancak el yordamıyla ilerleyebilirsiniz ki bu da çok zaman kaybettirir.

 • Sutyeni tutup, kopçayı kendinize doğru çekin. Sağ elinizi sola, sol elinizi sağa doğru iterek kopçanın çıkmasını sağlayın. Hareketleriniz yavaş olsun.


 • İngilizin sutyen merakı
  Sutyen konusunda yapılan birçok araştırmada İngiliz uzmanların yer aldığını, tetkiklerin büyük bir kısmının onlar tarafından yapıldığını görüyoruz. Bir de soğuk oldukları söylenir. Bugün, kadınlar sutyen dendiğinde olaya çok geniş bir perspektiften bakıyorsa, bunda İngilizlerin büyük katkısı olduğu şüphe götürmez.

  Güzel meme için füze teknolojisi
  Kadınların büyük kısmı hala bedenine uygun bir sutyen alamıyor. Yapılan bir ankette, kadınların yüzde 70'inin taktıkları sutyenlerin tam oturmadığı ortaya çıktı. Bu durum çeşitli sağlık sorunlarına yol açıyor. Ayrıca, son yıllarda meme ölçülerinin büyümesi, onları dik tutabilecek sutyen ihtiyacını daha da artırıyor.

  İngiliz roket uzmanları, jet motorları ve petrol boru hatlarında kullandıkları lazer teknolojisiyle göğüslere tam oturan, kusursuz bir sutyen icat ederek, bu duruma bir son verme yolunda önemli bir adım attılar. Göğüslerin şeklini ve hareket ettikçe nasıl değiştiklerini incelemek için lazer ölçü aletlerinden yararlanan mühendisler, kullandıkları askı ve "akıllı" malzemeyle göğüsleri dik tutmayı başardılar.

  Giymesi daha rahat olan sutyende, göğüs ağırlığı omuz askılarına taşınıyor. Kadınların giydiği klasik sutyenlerin göğüsleri sıkıştırdığı ve göğüs ağırlığını vücudun yanlış taraflarına yayarak bele basınç yaptığı yapılan araştırmalarla ispatlanmıştı. Yeni sutyen askıları göğüs ağırlığını dengeli bir şekilde yukarıya doğru çekecek biçimde tasarlanmış. Araştırma safhasında olan sutyenin yakında ticarileştirilerek piyasada satılacağı söyleniyor.

  Yeşilaycı sutyen
  İsviçre'nin ünlü Triumph International adlı iç giyim firması, sigara içirtmediğini iddia ettiği sutyen üretti. Tokyo iç giyim fuarında tanıtılan sutyen, lavanta veya yasemin kokusu yayıyor. Şirkete göre, lavanta kokusu kadının ruhunu okşayıp onu sakinleştiriyor, yasemin ise sigara kokusunu mide bulandırıcı hale getiriyor. Sutyenin seri üretimine henüz geçilmedi.

  Cephanelik sutyen
  ABD'li eski polis memuru Paxton Quigley'in tasarımını yaptığı 'Süpersutyen', 38 kalibre kısa namlulu tabanca ve biber gazı kutusu için ideal kılıf görevi yapıyor. Mucize sutyenlerin ederi 30 dolar.

  Göğüs kanseri testi yapan sutyen
  İngiliz bilim adamları tarafından icat edilen sutyen, mevcutlarının yüzakı olarak nitelenecek cinsten. Üç yıllık bir süre zarfında hastanelere konması tasarlanan sutyen, göğüslerde potansiyel kanser hücreleri bulunup bulunmadığını belirlemek için göğüse mini elektrik akımları yolluyor. Sinyallerin göğüste tespit ettiği kritik noktalar bir bilgisayar ekranında görüntüleniyor. Sözkonusu sutyenin, daha önceki tarama metotlarındakinden daha küçük boyutlarda tümör büyümelerini bile saptayabildiği görülmüş. Leicester'daki De Montfort Üniversitesi'nde geliştirilen sutyenin tümörleri daha erken teşhis edeceği umuluyor. Sutyenin ilk denemeleri için Çinli bir firma ile anlaşılmış.

  En pahalı sutyen
  Model Heidi Klum, Jay Leno'nun şov programı sırasında bir iç çamaşırı firması tarafından üretilen ve 6 bin adet mücevherle kaplı sutyeni tanıtıyordu. Yaşadığı bir talihsizlik sonucu elmas ve pırlanta işlemeli sutyen kırıldı.

  Tamirat için göbek hizasına kadar uzanan bir zincir ve zincirin ucuna eklenen 70 karatlık bir elmas kullanıldı. Elmas dünyanın en büyük ikinci elmasından kesildi. Akıllara durgunluk verecek güzellikteki bu takım, artık 11 milyon dolar değerinde.
  (e-kolay Haber)
  Yayın tarihi: 13.11.2004
  672
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.