Magazin

Sütünü içtin mi sütünü!

Sütünü içtin mi sütünü!

Bugün 21 Mayıs, Dünya Süt Günü... Kanser riskini yüzde 35-70 arasında düşüren sütün İtalya'da tüketimi kişi başına 63, Britanya'da 100, Finlandiya'da 140, Türkiye'de ise sadece 23 litre.

Sütün önemine dikkat çekmek için 21 Mayıs Dünya Süt Günü olarak kutlanırken, kanser riskini yüzde 35-70 arası düşürdüğü belirtilen sütün Türkiye'de kişi başı yıllık tüketim miktarı yalnızca 23 litre. Ankara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Rıfkı Önder, 'süt'ün toplum sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurgularken, "Süt tam bir protein kaynağı. Beynin ve vücudun gelişiminde çok önemli" dedi. Kanser hastalığının yüzde 80-90 çevre faktörlü olduğuna ve bu oran içinde beslenmenin öneminin yüzde 35 ile 70 arası yer aldığına dikkat çeken Önder, şu bilgileri verdi:

"Günde iki-üç bardak süt içen bir kişinin kolon kanserine yakalanma riski yüzde 54 azalır. Kadınlarda göğüs kanseri riski yüzde 40, yumurtalık kanseri riski ise yüzde 54 düşer. Günde yarım litre süt içen çocuklarda bir tür kemik hastalığı olan 'raşitizm'i önlenir. Kemik erimesi ve diş eti hastalıkları oluşmaz. Yüksek tansiyonla başa çıkar, kötü kolestrol düzeyini düşürür, kilo kontrolünü sağlar, sinir sistemini rahatlatır.

İçinde bulunan enzim yapıcı maddelerle strese karşı da daha dayanıklı olunur." Yrd. Doç. Dr. Ömer Rıfkı Önder, Türkiye'de yılda 10 milyon ton süt üretildiğini belirtti. Ancak bunun yüzde 42'sinin 'sokak sütü' olarak dışarıda satıldığını, yüzde 40'ının mandıralarda değerlendirildiği, geriye kalan yüzde 18'nin ise modern işletmelerde işlendiğini anlatan Önder, şöyle devam etti: Türkiye'de yıllık kişi başı süt tüketimi 23 litre. Bu rakam İtalya'da 63 litre, İngiltere'de 100, Finlandiya'da 140 litre. Türkiye'de kişi başı tüketilen sütün yüzde 70'i açık süt. Tüketilen sütün sadece yüzde 30'u pastörize. Açık sütün mikrobiyolojik zararları var. Açık sütü 15 dakika kaynatmak gerekir. Ancak uzun kaynatmada sütün besin değerinin yüzde 60'ı kaybolur."

'Süt İçSek EğlenSek'
Bu arada süt içme alışkanlığını insanlara kazandırmak için 'İçSEK BüyüSEK' seferberliğini başlatan SEK, bu yıl da Kadıköy Belediyesi ile beraber 'Süt İçSek EğlenSek'i düzenliyor. Şenlik bugün Selamiçeşme Özgürlük Parkı'nda yapılacak.
(Radikal)
Yayın tarihi: 21.05.2004
558
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.