Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Süskind'in 'Koku'su film oluyor

Süskind'in 'Koku'su film oluyor

Alman yazar Patrick Süskind'in dünyaca ünlü romanı 'Koku' beyazperdeye uyarlanıyor.

Patrick Süskind'in romanı 'Das Parfum' (Koku) beyazperdeye uyarlanan romanlar kervanına katılıyor. Alman Bunte dergisinin İnternet sayfasında yer alan habere göre, filmde parfümcü Guiseppe Baldini'yi Hollywood'un ünlü yüzü Dustin Hoffman canlandıracak. 18'inci yüzyılda Paris'te geçen romanın baş karakteri Jean-Baptiste Grenouille'i ise 24 yaşındaki İngiliz Ben Whishaw oynayacak.

Filmin 12 Temmuz'da başlayacak çekimleri Barselona ve Münih'te gerçekleşecek. Constantin Film tarafından sinemaya uyarlanan yapımın yönetmenliğini ise 'Koş Lola Koş'un yönetmeni Tom Tykwer üstlendi. Filmin 2006 sonbaharında vizyona girmesi planlanıyor.

41 dile çevrildi
İlk kez 1985 yılında yayımlanan 'Koku' Almanca'dan 41 dile çevrildi ve 12 milyondan fazla satarak sansasyonel bir başarı yakaladı. Alman Spiegel dergisinin dokuz yıl boyunca 'best seller' listesinde kalan ve Türkçe'ye de çevrilen kitap, ABD, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya ve Japonya'da da çok satanlar listelerinde başı çekti. Erich Maria Remarque'nin 'Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok' adlı kitabından sonra en başarılı Almanca roman oldu.

Kitabın konusu
Kitapta doğuştan ten kokusu olmayan ama çok iyi bir koklama duyusuna sahip olan Jean-Baptiste Grenouille adlı Fransız gencin, işlediği seri cinayetler anlatılıyor. Koku tutkusu yüzünden parfümcülüğü öğrenen Grenouille, duyduğu güzel kokunun insanlardan geldiğini keşfeder ve bu kokuyu elde etmek için insanları öldürüp derilerinden aromalar çıkarmaya başlar.
Yayın tarihi: 03.06.2005
411
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.