Magazin

Susamuru görüldü göl kurtuldu !

Susamuru görüldü göl kurtuldu !

Ulubat Gölü, beş yıllık çalışmayla fabrika atıklarından arındı; gölde, sadece çok temiz sularda yaşayan susamuru da görüldü.

Fabrika atıklarıyla kirlenen Bursa'daki Ulubat Gölü, WWF (Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı)-Türkiye tarafından, Unilever ve Bursa halkının 5 yıllık çalışması sonucu, "yaşayan göl" ilan edildi. Gölde balık ve kuşların sayısı arttı. Ancak "yaşayan göl" adının vurgulanmasının asıl nedeni, susamurlarının varlığıydı. Çünkü susamurları, sadece temiz ve zehirli atıklardan arınmış, uygun yaşam alanlarının işaretleri olarak kabul ediliyor.

Su kuşlarının cenneti
Doğal Hayatı Koruma Derneği yetkilileri, gölün sağlığını kazanmasının nedenlerini şöyle sıraladı: "Fabrika arıtımları denetlendi, gölü dolduran taş ocakları, belediye atıkları, aşırı su çekilmesi gibi etkenler ortadan kaldırıldı, balıkçılıklar yasalara uydu." Ulubat Gölü, alacabalıkçıl, kaşıkçı, patka, tepeli patka, elmabaş, sakarmeke, bıyıklı sumru gibi kuş türleri bakımından zengin bir popülasyona sahip.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 27.07.2003
440
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.