Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sürücüler ilkyardım bilmiyor

Sürücüler ilkyardım bilmiyor

Adnan Menderes Üniversitesi´nce (ADÜ) yapılan bir araştırmada, sürücülerin büyük bir bölümünün ilkyardım konusunu bilmediği ortaya çıktı.

ADÜ Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Emre Çullu, Prof. Dr. Öner Şavk ve Prof. Dr. Bülent Alpaslan´ın ´´sürücülerin ilkyardım bilgilerinin saptanması´´ amacıyla yaptığı araştırmada, sürücülerin bu konuda yetersiz olduklarının saptandı.

Aydın-Denizli karayolunda 100 minibüs, 100 kamyon ve 100 otomobil sürücüsüyle yapılan araştırmada, kanama durumunda sürücülerin yüzde 5.7´sinin yeterli müdahale yapabilecek bilgiye sahip olduğu belirlendi.

Bilenler de bilmiyor
Sürücülerin, ´´solunum durduğunda neler yaparsınız´´ sorusuna, yüzde 56.7´sinin cevap veremediği, kalp mesajı uygulama tekniğini ise ancak 2 sürücünün bildiği ortaya çıktı. Sürücülerin yüzde 44.7´sinin yaralıyı nasıl taşıyacağını bilmediğini beyan ettiği, ´´bildiğini´´ söyleyen sürücüler içinde de yüzde 9.7´nin doğru metodu uyguladığı anlaşıldı.

İlkyardım çantaları eksik
Sürücülerin yüzde 56.3´ünün araçlarında ilkyardım çantası bulunmadığı, bulunanların büyük bir bölümünün ise eksik olduğu belirlendi. Kazalar sonrasında ölümlerin büyük bir bölümünün ilk dakikalarda olduğu vurgulanan araştırma raporunda, ´´Sürücüleri ilkyardım konusundaki bilgilerinin artırılması için çalışmalar yapılmalı ve sürücü kurslarında ilkyardım konusuna daha fazla ağırlık verilmeli´´ denildi.
335
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.