Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sürücü için cep telefonu alkolden tehlikeli

Sürücü için cep telefonu alkolden tehlikeli

Trafik kazalarının oluşmasında sürücünün cep telefonuyla konuşmasının alkollü direksiyona geçmesinden daha tehlikeli olduğu ortaya çıktı.

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre cep telefonuyla konuşan sürücü yola değil konuşmaya yoğunlaşıp önüne çıkan engeli geç fark ediyor. Tüm Motorlu Taşıyıcılar Merkez Birliğinin aylık yayın organı 'Taşıyorum' dergisinde İngiltere Ulaşım Araştırma Laborutuvarı'nda trafik kazalarıyla ilgili yapılan araştırmanın sonuçları yayımlandı.

Araştırmaya göre, trafik kazalarına yol açan en önemli faktör sürücünün cep telefonuyla konuşması. Cep telefonuyla konuşan sürücünün dikkati yoldan çok konuşmaya yoğunlaşıyor, alkollü sürücüye göre bile geç tepki veriyor. Örneğin 120 kilometre hızla giden bir sürücü önüne çıkan engeli 45.11 metrede fark ederken, alkollü sürücü 39.14, telefonla konuşan ise ancak 32.15 metre kaldığı zaman bunu görüyor. Konuşmanın kulaklık ya da araç kitiyle yapılması sonucu ortadan kaldırmıyor.

Araştırmanın diğer bir sonucu da özellikle kamyon, otobüs ve otomobillerin arkasına yazılan sloganlar sürücülerin dikkatini dağıtıyor. Yaşadıkları sorunları, duygusal dünyalarını araçların çeşitli bölümlerine yazan sürücüler, arkadan gelen şoförleri olumsuz etkiliyor.
(DHA)
342
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.