Magazin

Sürekli para kazandıran meslek liseleri

Sürekli para kazandıran meslek liseleri

Meslek liselerinde cam üfleyen, triko yapan veya çorap ören öğrenciler, ayda en az 30 milyon lira kazanıyor. Çalışmaların ders saatleri dışına sarkması durumunda, öğrencilerin eline 100 milyon liraya yakın para geçiyor.

Öğrenirken üretim yapan ve okul harçlıklarını çıkaran öğrenciler, okulu bitince de çok kolay iş buluyor.

Beykoz Kız Meslek lisesi, Türkiye'nin cam işlemeciliği konusunda eğitim veren tek devlet okulu. 1990-91 yılında öğrenime başlayan Beykoz Kız Meslek Lisesi'nde okuyan 344 öğrencinin 46'sı Cam Bölümü öğrencisi.

Türkiye'de cam işlemeciliği üzerine eğitim veren tek lise olduklarını belirten Okul Müdürü Ayşe Bergen, cam öğretmeni sıkıntısı yaşadıklarını belirterek şöyle konuşuyor:

"Marmara Üniversitesi Tatbiki Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Cam Anasanat Dalı mezunu olan kişiler öğretmen olabiliyorlardı. Bu hak ellerinden alındığından beri Türkiye'de cam öğretmeni yetişmiyor. Buraya atanan öğretmenler, cam işlemeciliğini burada öğreniyor ve daha sonra öğretmeye başlıyor."

Okulun öğrencileri, Cam Şekillendirme, Vitray, Tezyinat (bezeme, cam üzerine desen, dekor, her türlü form üzerine bezeme), Cam indirmeciliği (Cam üzerine çeşitli yöntemlerle parça kopararak ya da cam aşındırarak dekor yapmak) gibi dersler görüyorlar.

Müdür Ayşe Bergen, öğrencilere saat başına 950 bin lira ücret ödediklerini, öğrencilerin iki hafta süren bir işten elde ettikleri kazancın ortalama 30'ar milyon lira olduğunu anlatıyor.

Altı yıl önce eğitime başlayan TRİSAD Triko-Örme ve Konfeksiyon Meslek Lisesi'nin ders programı Avusturya'daki bir tekstil okulu örnek alınarak oluşturuldu. İlk açıldığında öğretmenlerine Japonya'da eğitim verilen okul, öğrencilerine iş bulmakla da yükümlü.

Sadece Triko (Düz örme) üzerine eğitim verilen TRİSAD Triko Örme ve Konfeksiyon Meslek Lisesi'nde 301 öğrenci okuyor. 130 öğrencinin üretimde çalıştığı okulun ikinci sınıfında okuyan öğrenciler haftanın 2,5 günü, üçüncü sınıf öğrencileri ise haftanın üç günü üretim yapıyorlar.

Okul Müdürü Ayşe Yazıcıoğlu, okullarının şu anda günlük 300 parça çıkarabilecek kapasitede olduğunu söylüyor. İplik halinde giren malzemeyi işleyerek paketlenmiş halde teslim edebilecek durumda olan okulda, geçen yıl Rusya'ya 13 bin adet şapka üretildi, Almanya'ya ise bin 500 adet erkek kazağı yapıldı.

Müdür Ayşe Yazıcıoğlu, alınan siparişler için bir öğrenciye, asgari ücretin yaklaşık yüzde 30'u kadar ödeme yapıldığını belirtiyor. Yazıcıoğlu, sürekli üretim yapıldığı takdirde bir öğrencinin aylık kazancının 90-95 milyon liraya kadar çıkabileceğini söylüyor.

Dünyanın ikinci çorap okulu

İHKİB Yenibosna Hazır Giyim Meslek Lisesi ise çorap üzerine eğitim veren Türkiye'deki tek, dünyadaki ikinci okul.

İHKİB Yenibosna Hazır Giyim Meslek Lisesi'ne, yetenek sınavı ile öğrenci alınıyor. Bir günde 500 çift çorap üretebilecek kapasiteye sahip olan okulun öğrencileri, döner sermayeden ayda yaklaşık 30 milyon lira kazanıyor.

Okul Müdürü Meltem Mızrak, "Sektörde çalışan ancak bu konuda eğitim almayanlar bizim hafta sonu kurslarımıza katılıyorlar. İşlerinde yükselmek ve daha başarılı olmak için bu yöntemi tercih ediyorlar" diyor.
Yayın tarihi: 22.05.2002
389
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.