Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sürekli diyalog akıllı yapıyor

Sürekli diyalog akıllı yapıyor

ABD`de Michigan üniversitesinde yapılan bir araştırma, insanlarla sürekli diyalog içinde olmanın zekayı geliştirdiğini gösterdi.

24-96 yaşları arasında 3617 Amerikalı üzerinde yapılan araştırmada, arkadaşları ve aile çevresiyle sürekli diyalog içinde olan, internet üzerinden yazışan, sohbet eden deneklerin, kuvvetli bir hafızaya sahip oldukları belirlendi.

Psikolog Oscar Ybarra, kitap okumak, bilmece çözmek ve bilgisayar kullanmayı öğrenmek gibi, arkadaş ilişkilerinin de beyni çalıştırdığını ifade etti. Sosyal ilişkiler ile, bilme ve kavramaya yönelik beyin gücünün artırıldığını belirten Ybarra, sürekli diyalog içinde olan insanların,kararlarını daha akılcı verdiklerini ve güçlü hafızaya sahip olduklarını söyledi.

Çocuklardaki bilme ve kavrama ile hafıza yeteneğini, veli ve öğretmen ilişkilerinin de güçlendirdiği kaydedildi. Diyaloga dayalı sosyal ilişkilerin beyin için gerekli bir egzersizolduğunu ifade eden uzmanlar, amirlerin, iş yerinde sürekli bilgisayar başında oturmak zorunda olan çalışanlarını sosyal aktivitelere teşvik etmeleri ve daha anlayışlı olmaları gerektiğini belirttiler.
431
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.