Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Superman yaşama veda etti

Superman yaşama veda etti

Superman filmiyle ünlenen ABD'li aktör Christopher Reeve geçirdiği kalp krizi sonucu 52 yaşında yaşama veda etti.

Superman filmlerinin unutulmaz yıldızı Christopher Reeve, 9 yıldır felçli olarak sürdürdüğü yaşam mücadelesini kalp kriziyle noktaladı. Reeve'in ölümü, halkla ilişkiler görevlisi Wesley Combs tarafından doğrulanırken, eşi Dana yazılı bir açıklamayla, milyonlarca hayrana teşekkür etti.

Ömür boyu mahkum
Combs, Reeve'in cumartesi günü kalp krizi geçirerek komaya girdiğini, dün de hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı. 1995'te attan düşme sonucu boynundan aşağısı felç olan Reeve, tekerlekli iskemleye mahkum kalmıştı. Christopher Reeve'in cenaze töreninin ne zaman yapılacağı hakkında henüz bilgi verilmedi.

200 aday arasından seçildi
25 Eylül 1952 tarihinde New York'ta gazeteci bir anne ile İngilizce öğretmeni bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Reeve, 10 yaşında sahneye çıktı. Cornell Üniversitesi'nden mezun olan Reeve, 1976 yılında Broadway'de "A Matter of Gravity" oyununda rol aldı ve 1978 yılında 200 aday arasından 1.93'lük boyuyla ilk Superman rolü için seçildi.

Dört kez Superman
Reeve, "Gray Lady Down", "Somewhere in Time", "Switching Channels", "Bostonians" ve "Deathtrap" gibi filmlerde rol alsa da, beyazperdede tam dört kez canlandırdığı Superman ile zihinlere kazındı. Christopher Reeve'in Gae Exton ile birlikteliğinden iki oğlu, daha sonra evlendiği ve son yıllarını birlikte geçirdiği Dana Morosini'den de bir oğlu oldu.

Kök hücre mücadelesi
Felçlilerin tedavisi için kök hücre araştırmalarına verdiği destekle gündeme gelen Reeve, bu alanda bir vakıf kurarak uzun süre mücadele etti. "Herkesin kök hücrenin kendisini nasıl iyileştireceğini sorduğunu" belirten Reeve, "Mesele kök hücrenin bir birey için ne yapacağı değil, asıl önemli olan yasayı çıkartmak ve bilimsel araştırmaların önünü açmak" demişti.

Katolik kilisesi karşı
Kök hücre araştırmalarına, cenine ait dokunun kullanılması nedeniyle kürtaj karşıtı gruplar ve Katolik kilisesi şiddetle karşı çıkarken, ABD Başkanı George W. Bush da etik kaygıları nedeniyle bu araştırmalara parasal desteği kısmıştı. Bush yönetiminin tutumunu eleştiren araştırmacılar, bu araştırmaların milyonlarca hastanın tedavisinde umut ışığı olabileceğine dikkat çekiyor.

Kerry-Bush tartışması
Reeve'in desteklediği kök hücre araştırmaları, Bush ile Demokrat Parti adayı John Kerry arasında, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinin kampanyasında başlıca tartışma konularından biri olmuştu.Reeve'in adı, iki başkan adayı arasındaki canlı tartışmalarda da geçmişti.
Yayın tarihi: 11.10.2004
587
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.