Magazin

Sundance filmleri 25. yılını kutluyor

Sundance filmleri 25. yılını kutluyor

Dünyanın en ünlü bağımsız film festivali Sundance'i düzenleyen Sundance Enstitüsü, 25. yılını kutluyor.

On binlerce kişinin festivali izlemek için Utah'a akın etmesi bağımsız filmlere olan ilginin arttığının göstergesi. 29 Ocak'a kadar sürecek olan festivalde açılış, 19 Ocak günü Jennifer Aniston'un 'Friends with Money' adlı filminin prömiyeri ile yapıldı.

Festival geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Irak'taki savaş, göç ve ABD politikalarının işlendiği filmlerle farklı duruşunu koruyacağa benziyor. Festivalin yaratıcısı Robert Redford, yaptıkları işi "Yeni sanatçılar keşfetmek ve seyirciler yaratmak" olarak tanımladı.

Festivalin ilk yılında iki sinemada 30 film gösterebildiklerini anlatan Redford, o zamanlar neredeyse hiç seyircileri olmadığını, bu yüzden sokaklarda dolaşıp insanları ikna etmeye çalıştığını anlattı.

Steven Soderbergh'in 'Seks Yalanları', Quentin Tarantino'nun 'Rezervuar Köpekleri', Danny Boyle'un 'Trainspotting' gibi iddialı filmleri 1981'den bu yana, Sundance Enstitüsü'nün keşfettiği filmler arasında yer alıyor. 2004'te Oscar'a aday gösterilen 'Maria Full of Grace' ile 'Garden State' (Eve Dönüş) de Sundance filmlerinin son örneklerinden.
(Radikal)
Yayın tarihi: 21.01.2006
402
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.