Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sümela'nın 40 yıl süren bakımı!

Sümela'nın 40 yıl süren bakımı!

Sümela Manastırı'nın, yaklaşık 40 yıl önce başlanan, 15 yıldır da aktif olarak sürdürülen zorunlu restorasyonu tamamlandı.

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Öncel Koç, Maçka ilçesinin Altındere Köyü sınırlarında ve Karadağ'ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerinde bulunan Sümela Manastırı'nın, halk arasında 'Meryem Ana' olarak anıldığını belirtti.

Varlığını 13. yüzyıldan itibaren sürdüren manastırın, yerli ve yabancı turistlerin ilk ziyaret ettiği mekanların başında geldiğini ifade eden Koç, 'Doğu Karadeniz'in ve Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden Sümela Manastırı, Hıristiyan alemi için de önemli mekanlar arasında bulunmaktadır' dedi.

2 milyon YTL harcandı
Koç, manastırın bazı bölümlerinin zaman içinde yıkıldığını ve fresklere zarar verildiğine dikkati çekerek, 'Manastırda restorasyon çalışmaları 40 yılı aşkın süredir devam ediyor. Zaman zaman kesintiye uğrayan restorasyon, 15 yıldır aktif olarak devam ediyor' diye konuştu. Restorasyonun tamamlanması için bu yıl gerekenden daha fazla ödenek gönderildiğini vurgulayan Koç, şöyle devam etti:

'Yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında manastırın çatısı kapatıldı. Böylece iç bölümleri olumsuz hava koşullarına karşı koruma altına alındı. Zaman içinde yıkılan bölümler onarıldı. Restorasyon için bu yıl yaklaşık 1 milyon 100 bin YTL harcama yapıldı. Böylece Sümela Manastırı'nın zorunlu restorasyonu 40 yılda, yaklaşık 2 milyon YTL harcanarak tamamlandı. Manastır, restore edilmiş haliyle inanç ve kültür turizmine hizmet vermeye devam edecek.'

'Ayrıntılı işler sürüyor'
Koç, manastırda ince detay çalışmalarının devam ettiğini belirterek, 'Bundan sonra bazı bölümlerin döşemesi yapılarak, düşen taşların yerine konulması ve fresklerin onarılması gibi ayrıntı işler devam edecek. Manastıra ulaşımı sağlayan yol, 2007 yılına kadar standart yol haline getirilecek. Ayrıca yeni düzenleme kapsamında otopark yapılacak' dedi.

'Aslına uygun bir çalışma oldu'
Restorasyonun aslına uygun şekilde yapılmadığı yönünde bazı tartışmalar yaşandığını anımsatan Koç, 'Tarihi eserlerin restorasyonlarının aynısını yapmak, prensip olarak yasaktır. Yapılan iş sonunda, eski ile yeniyi mukayese etmek gerekiyor. Bu doğrultuda problem olduğunu düşünmüyorum´´ diye konuştu.

Kameralarla korunacak
Mehmet Öncel Koç, manastırın korunmasına her zaman büyük önem verildiğini ifade ederek, şunları söyledi: 'Bugüne kadar görevlilerimizin takibiyle korunmaya çalışılan manastır, bundan sonra kameralar aracılığıyla korunacak. Manastırın tamamı herhangi bir şekilde zarar verilmesini önlemek amacıyla kameralarla donatılacak. Oluşturulacak ana kumanda merkezinden denetimsağlanacak. Bu denetim şeklinin daha yararlı ve etkin olacağını düşünüyorum.'
346
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.