Magazin

"Sultan Kayığı" geri dönüyor

"Sultan Kayığı" geri dönüyor

Bir işadamı, boğazda turist gezdirmek için, padişahların Boğaziçi ve Haliç gezintilerinde bindikleri "Sultan Kayığı"ndan 144 tane yaptırıyor.

Kastamonu'nun Cide İlçesi'nde faaliyet gösteren Cide Baldeniz Yat Tersanesi'nde sipariş üzerine yapılan 144 'Sultan Kayığı'ndan ilki tamamlandı. Tersane sahibi Kenan Çakır, Sultan Kayıkları'nın siparişinin bir işadamı tarafından verildiğini belirterek, "Bu kayığın projesi olmadığı için, elde bulunan bir fotoğrafa bakılarak yapılıyor. Kayıkların ilki, 3 ay süren çalışma sonucunda tamamlandı. Bu kayıktan toplam 144 tane yapacağız" dedi.

Maliyeti 50 bin dolar
Kayıkların, İstanbul Boğaziçi'nde turistlere hizmet vereceğini açıklayan Çakır, Sultan Kayığı'nın tanesini 20 bin dolara yaptıklarını, makine ve teçhizatıyla birlikte yaklaşık 50 bin dolara mal olduğunu belirtti. 12 çift kürek ve 35 yolcu kapasiteli kayık, sarı çam ve meşe ağacından yapılıyor. Çakır, kayıkların sürekli su içerisinde kalması halinde 100 yıl kullanılabildiğini söyledi.
Yayın tarihi: 05.07.2002
507
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.