Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sultan kayığı denize iniyor

Sultan kayığı denize iniyor

İstanbul da yeni bir simge kazanmanın eşiğinde. Osmanlı ''sultan kayıkları''nın orijinallerinden esinlenerek üretilen yenileri, kısa süre sonra Haliç ve Boğaziçi'nin çeşitli tarihi yerleri arasında turistik gezilere başlayacaklar.

Kastamonu'ya bağlı Karadeniz sahil kasabası Cide'de inşa edilen sultan kayıkları, önümüzdeki günlerde turizme hizmet vermek üzere İstanbul'a getirilecek. Türk tanıtma Vakfı ve Merik Vakfı'nca kurulan ''Sultan Kayıkları AŞ'' tarafından işletilecek olan kayık projesinin mimarı, şirket Yönetim Kurulu başkanı Gülsün Kılınç. ''Müthiş Türk'' olarak anılan işadamı Ali Rıza Bozkurt'un kızı olan Gülsün Kılıç, projeyi yaklaşık 6 ay önce hayata geçirdi.

150 TANE YAPILACAK
Cide'de Baldeniz Yat Tersanesi'nde inşa edilen ilk sultan kayığı, yarın denize indirilecek ve hava koşullarının uygun olması durumunda, deniz yoluyla İstanbul'a getirilecek. Böylece, Deniz Kuvvetleri'nin izniyle Deniz Müzesi'nde bulunan orijinaline sadık kalınarak inşa edilen saltanat kayıkları, tarihi günümüze taşıyacak.

Yaklaşık maliyeti 70 bin doları bulan sultan kayıkları projesinin ilk etabında 2003 yılı yaz sezonunda 10 kayığın daha denize indirilip işletmeye sokulması hedefleniyor. Projenin son etabında ise 2010 yılına kadar, yaklaşık 15 bin kişiye istihdam sağlayacağı öne sürülen 150 kayıklık bir filo ortaya çıkacak.

12 çift kürek ve 35 yolcu kapasiteli kultan kayıkları, sarıçam ve meşe ağacından yapılıyor. Tersane yetkilileri, kayıkların sürekli su içinde kalması halinde 100 yıl kullanılabileceğini belirtiyorlar.
312
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.