Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Suda altın oran

Suda altın oran

'Ne kadar çok su içersen, o kadar iyi' inanışı boş çıktı. Yeni araştırmaya göre doğrusu, susadığın kadar içmek.

"Ne kadar çok su içilirse sağlığa o kadar faydalı" inanışı boş. Yaşlılarda bile sadece susadıkça su içmenin, 'yeterli' olduğu belirtildi. American Journal of Physiology-Renal Physiology dergisinde yayımlanan, 40 ile 79 yaşları arasındaki 458 kişi üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, alınan ve vücuttan atılan su miktarı, boy ve ağırlıktan bağımsız olarak kişiden kişiye farklılık gösteriyor.

Araştırmacılardan Wisconsin-Madison Üniversitesi Beslenme Bilimleri'nden Prof Dr. Dale Schoeller, "Su alımını metabolizmanın sebep olduğu bir durumdan ziyade bir davranış biçimi olarak düşünüyoruz" dedi. Günde ortalama sekiz bardaktan az su içen insanları gözlemlediklerini ve az su içmelerine rağmen bu kişilerin vücudunun susuz kalmadığını belirlediklerini belirten Schoeller, "Tavsiyemiz, sadece susuzluğunuzu dinlemeniz ve aşırı sıcaklara ya da düşük neme maruz kaldığınız veya fiziksel açıdan çok aktif olduğunuz durumlarda dikkatli olmanız yönünde" dedi.

Erkekler 1 litre fazla içiyor
'Institute of Medicine'ın son raporuna göreyse 'susuzluğuna kulak verenlerin' bu sayede vücutlarının gereksinimini karşılayabildikleri belirlendi. Araştırmaya göre, kadınlar günde ortalama 2.7 litre, erkeklerse 3.7 litre su tüketti, ancak bu miktarın önemli bir kısmı yiyecek, çay-kahve ya da alkollü içeceklerden karşılandı.
(Radikal)
470
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.