Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Suçlu hepimiziz!

Suçlu hepimiziz!

Teknolojik gelişmenin sonucu olan hareketsiz yaşam, en yaygın ve en ciddi halk sağlığı sorunu olarak karşımıza geliyor. Ve düzenli spor yapmayarak, hastalıklara davet çıkarıyoruz...

Teknolojinin sağladığı kolaylıkların yanında sağlığımız için oluşturduğu tehditleri de gözardı etmemek gerekiyor. Hepimizi birer masabaşı mahkumu haline getiren bilgisayarlarla, internet sayesinde hemen hemen her işimizi halledebiliyoruz. Ve her geçen gün daha da hareketsizleşiyoruz...

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhsin Hazar, ''Hareket etmek üzere programlanmış bir varlık olan insan, hareket ettiği sürece sağlıklıdır'' diyerek hepimizin ihmal ettiği sporun önemine değiniyor.

Günümüzde herkesin az ya da çok hareketsiz yaşamın esiri olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Hazar, kalp-damar hastalıklar başta olmak üzere, pek çok sağlık sorununun, insanların yeterince hareketli olmamalarından, spora ve egzersize zaman ayırmamalarından kaynaklandığını vurguluyor.

Birinci kattaki işyeri için asansör bekleyen, 100-200 metrelik mesafeye otomobille giden, boş zamanını koltuğuna gömülüp televizyon izleyerek geçiren insanların sağlıklı kalmasının olanaksız olduğuna dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Hazar, açıklamasını şöyle sürdürdü: ''Kentteki insanların tanık olabildiğimiz tek hareketli anı, duraktan kalkmakta olan dolmuş ya da otobüse yetişmek için koşmasıdır. Kentlerde, sabah evdekilerle vedalaşıp kendini asansöre atan, asansörden inip otomobiline binen, tekrar asansöre binip işyerine çıkıp masasına oturan ve akşam bunu tersine yineleyen insan tipi çoğunlukta. Bu yaşam tarzı, insanın solunum ve sindirim sistemlerinin fonksiyonlarını gerektiği gibi yerine getirebilmesi için hareketli bir yaşam sürmesi gerektiği gerçeğiyle bağdaşmıyor."

HALK SAĞLIĞI SORUNU
Yrd. Doç. Dr. Hazar, hareketsiz yaşamın, hava kirliliği, sigara ve alkol kullanımı gibi diğer bazı olumsuzluklarla birlikte düşünüldüğünde en ciddi ve en yaygın toplum sağlığı sorunu olduğunu savundu.

Hareketli yaşamın, en etkili koruyucu hekimlik uygulaması olduğunu, bireyin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunma sağladığını ifade eden Yrd.Doç.Dr. Hazar, şöyle dedi: "Hareketli yaşamı benimseyen toplumların yaptığı sağlık harcaması, hareketsiz yaşayan toplumlarınkine oranla çok daha az. Ülkelerin tanıtımı açısından büyük önem taşıyan uluslararası sportif başarılar, spora ve egzersize önem veren toplumların bireyleri tarafından elde edilmekte."
(Milliyet)
328
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.