Magazin

Sualtında mağara keşfi

Sualtında mağara keşfi

Mağara Dalışı ve Araştırmaları Grubu, Türkiye'nin sualtındaki mağaralarını keşfediyor. Grup bir yandan da denize akan tatlı su kaynaklarının geri dönüşü için proje hazırlıyor.

Türkiye, futbol, basketbol gibi spor dallarının yanı sıra, sualtı dünyasında da kendini göstermeye başladı. Çeşitli üniversitelerin bünyesinde çalışmalarını sürdüren sualtı toplulukları, bir yandan yeni denizaltı mağaralarını keşfederken diğer yandan rekorlara imza atıyorlar. Bu gruplardan biri, çalışmalarını Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi-Sualtı Topluluğu (ODTÜSAT) çatısında yürüten Mağara Dalışı ve Araştırmaları Grubu (MADAG). Grup, Türkiye'de sistemli mağara dalıcılığı eğitim programı yürüten tek kuruluş.

Şu anda 'Türkiye Kıyıları Tatlı Su Boşalımlarının Geri Kazanılması Patara-Tekirova Pilot Projesi'ni yürüten MADAG'ın Proje Yürütücü Yardımcısı Güzden Varinlioğlu, amaçlarının yeraltı su sistemlerini incelemek, araştırılmamış kara ve deniz mağaralarının keşfini yaparak korunmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Hem keşif, hem rekor!
Grubun 'Türkiye'nin en derin mağara dalışı'nı yapmaya hazırlandığını açıklayan Varinlioğlu, 17 Temmuz'da başlayan ve 25 Temmuz'a kadar sürecek olan dalışlarla 60 metreden derine inen mağaraların keşiflerini tamamlayacaklarını vurguladı. Varinlioğlu, bu sırada Türkiye'nin en derin mağara dalışı rekorunu kırmayı da hedeflediklerini söyledi.

MADAG'ın çalışmaları yalnızca mağara dalışlarıyla da sınırlı değil. Kontrolsüz biçimde denize dökülen tatlı su kaynaklarının geri kazanılmasının amaçlandığı 'Patara-Tekirova Pilot Projesi' üzerindeki çalışmalar sürüyor. Grubun, Haziran 2003'te başlattığı proje sayesinde, çevresel ve ekonomik fayda sağlanacak. Projenin bu alanda Türkiye'de ulusal kaynaklar kullanılarak gerçekleştirilen ilk pilot proje olduğuna dikkat çeken Güzden Varinlioğlu, "Sistematik ve kapsamlı bir proje yürütülmesi amaçlanıyor" diye konuştu. Projenin 2005 yılının mart ayında bitmesi herefleniyor. Varinlioğlu, bu yıl TÜBİTAK'ın desteğiyle ivme kazanan projenin, uzun vadede uluslararası boyutlara taşınmasını planladıklarını da söyledi. 1987 yılından bu yana birçok proje geliştiren grup, halen maddi kaynak arayışını sürdürüyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 20.07.2004
571
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.