Magazin

Su her derde deva

Su her derde deva

İnsan vücudunun üçte ikisini oluşturan ve hayatın kaynağı olan suyun, ağrı kesiciden mikrop öldürmeye, sakinleştiriciden sindirimi kolaylaştırmaya kadar sayısız yararlar sağladığı bildirildi.

Konya`da DEHA Fiziksel ve Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi`nde görevli Fizyoterapist Sevgi Karatürk, ilk kez M.Ö 700-600 yıllarında Romalılar tarafından tedavi amaçlı kullanılmaya başlanan suyun, modern tıbbın halen vazgeçemediği tedavi unsurları arasında bulunduğunu kaydetti.

Karatürk, suyun katı, sıvı ve gaz hallerinde vücudun dışından ve içinden uygulanan tedavi etme özelliği sayesinde, çok sayıda hastalığa karşı, hiçbir yan etkisi olmadan ilaç gibi kullanılabildiğini söyledi.

Hayat kaynağı olan suyun iyileştirici özelliğinin çok fazla bilinmediğini vurgulayan Karatürk, "Su, doğru ve bilimsel metotlarla kullanıldığında ağrı dindirme, fonksiyonları geliştirme ve yaralanmış dokuları tedavide etkin şekilde kullanılabiliyor" dedi.

Değişik ısılarda ve çeşitli uygulama şekilleriyle suyun, fiziksel performansı korumak veya geliştirmek için profesyonel sporcular açısından da vazgeçilmez bir madde olduğunu belirten Karatürk, şunları söyledi:

"Uygulama kolaylığı, sürekli kontrol edilebilmesi avantajlarını taşıyan suyun tedavi ettiği hastalıklar saymakla bitmez. Çocuk felci, spastike, nörolojik durumlar, bel ve kas ağrıları, kırıklar, omuz çıkıkları, ateşli silah yaralanmaları ile yanıkların tedavisi, mikrop öldürme, sindirimi kolaylaştırma gibi çok sayıda vakanın tedavisinde kullanılan su, sadece ateşli hastalıklar, akut eklem iltihapları, böbrek ve kalp rahatsızlıklarında kullanılmıyor."

Karatürk, suyun kimyasal, termal ve mekanik etkileriyle, özelliklefiziksel engellilerin rehabilitasyonunda da etkili olduğunu kaydetti. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde hareket yapmakta zorlanan fiziksel engellilere su içinde rahat hareket etme olanağı tanıdığını belirten Karatürk, "Bu hastalar için 18 dereceden 40 dereceye kadar ısı aralığında, uzman gözetiminde uygulanacak hidroterapi tedavisi, yan etkisi olmaması nedeniyle çok sayıda ilaçtan daha etkilidir" diye konuştu.
(aa)
Yayın tarihi: 28.09.2002
375
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.