Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Su Forumu'nun "sudan" bildirgesi

Su Forumu'nun "sudan" bildirgesi

Dünya Su Forumu sekiz gün süren tartışmaların ardından, Dünya Koruma Birliği'nin bildirgeye büyük yankı uyandıran şu maddeyi eklemesiyle son buldu: "(Bakanlar) bildirgesinin ulusal politikalar üzerinde neredeyse hiçbir etkisi olmayacak. Metinde değişikliğe yol açacak hiçbir şey yok."

Uluslararası konferanslar çoğu zaman lakırdı dükkanları olarak görülür. Ancak bu seferki onlardan değildi. Dev bir lakırdı hipermarketiydi. Japonya'nın üç şehrine (Kyoto, Osaka ve Shiga) yayılmış olan Forum'da su konusunda faaliyet gösteren profesyoneller, şirketler, sivil toplum kuruluşları (STK'lar), bürokratlar ve bakanlardan oluşan geniş bir güruh bir araya geldi.

Yol haritası belirsiz
Katılımcıların arasında, en fazla piyasa odaklı olanlar bile yoksul bölgelere verilen hizmetlerin geniş bir bölümünün kamu sektörü tarafından sağlanmasına devam edileceğini kabul ettiler. Forumda dünya nüfusunun, birden fazla ülke tarafından paylaşılan nehir havzalarında yaşayan %40'ının hükümetlerinin, suyun nasıl paylaşılacağı konusunda aralarında makul anlaşmalara imza atmaları gerektiği konusunda görüş birliğinde varıldı. Birleşmiş Milletler'in su sektöründe aracı bir rol üstlenmesi için de çağrı yapıldı.

Ortaya "hiçbir şey" çıktı
Bazıları forumun, dünyada taze suyun bulunabilirliği konusundaki krizin gitgide büyümesinden kaçınmak için izlenebilecek, tutarlı bir yol haritası çıkaracağını umuyordu. Ancak ortaya çıkan şey zarfın arkasında birbirine girmiş adreslerden başka bir şey olmadı. Ortaya çıkarılan bildirgede suyun ülkelerin gelişiminde itici güç olduğu belirtildi. "Suyla ilgili konulara öncelik verilmesi acil bir küresel gereklilik" denildi. Öte yandan, temsilciler toplantının çevreye verilen zararlar ve büyük ölçekli barajların inşası gibi tartışmalı konuları ele almakta başarısız olduğunu dile getirdiler.

Su artık "temel hak" değil
Kasım ayında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen, "suyun temel insan haklarından biri olduğu" ibaresi de bildirgeden çıkarıldı. Kenya'da faaliyet gösteren "Herkese Su" adlı dernekten Rosemary Rop "İnsan hakları konusuna doğrudan gönderme yapılmaksızın, hükümetlerin su konusunu ve yoksullara hizmeti öncelikleri arasına almalarını nasıl sağlayabileceğimizi bilmiyorum" diye konuştu.

BM'nin suya ya da sağlık koruma hizmetlerine erişim imkanı olmayan bir milyar insanın sayısını 2015 yılına dek yarıya indirme hedefine de ilerleyişini denetleyecek bir makamın kurulması çağrısı da bildirgede yer almadı. Bazı baskı grupları forumu daha basit teknolojilerin yerine barajlar gibi büyük projeleri yeğleyen özel kuruluşların üstünlüğünde olmakla suçladı. Kyoto'da geçtiğimiz hafta boyunca devam eden foruma 150 ülkeden 10.000'in üzerinde delege katıldı.
Yayın tarihi: 24.03.2003
325
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.