Magazin

Su bitti, bitiyor

Su bitti, bitiyor

İstatistiki veriler Türkiye'nin su zengini olmadığını ve mevcut yağışların da dengesiz olduğunu gösteriyor. Su ve kuraklık sorunu giderek daha da derinleşiyor.

TEMA Vakfı'nca hazırlanan "Kuraklık ve Su" konulu rapora göre, dünya ve Türkiye ölçeğinde yararlanılabilir potansiyel ve olanaklar belli sınırlar dahilinde bulunuyor. Buna karşılık sorunlar her geçen gün ağırlaşarak artıyor. Raporda Türkiye genelinde gözlenen belirleyici sorunlardan bazıları şöyle sıralandı:
 • Türkiye su zengini bir ülke değildir, yağışın bölgelere ve mevsimlere göre dağılımı dengesizdir. Topografik koşullarımız, kuraklık riskini artırmaktadır.

 • Ülke yüzeyine düşen yağmurun ancak üçte birinden yararlanma olanağı vardır. Yararlanma düzeyi fiziki anlamda çok daha
  azdır. Türkiye yüzey akışlarının ancak üçte birini harekete geçirebilmektedir.
 • Ege-Akdeniz-İç Anadolu-Güneydoğu Anadolu akarsularının taşıdığı su, uzun dönemde aşırı azalma trendi göstermektedir.
 • Kuzey Ege-Güney Marmara-Orta Akdeniz- İç ve Güneydoğu'nun kuzey kesimlerinde aşırı olmamakla birlikte akarsu debileri azalış trendindedir. Azalış trendi, tarımın egemen oludğu, sanayileşme ve kentleşmenin yoğunlaştığı yörelerde daha hızlıdır.
  1999-2000 döneminde Doğu-Güneydoğu, İç ve Ege bölgelerinde kurak koşullar yoğunlaşmıştır.

 • Yeraltı su kaynakları hızla azalmaktadır. Yerüstü su kaynakları da beslenememekte, hızla kirlenmektedir.


 • "Yüzey sulama yöntemi verimsiz"
  Raporda DSİ'nin sulamaya açtığı alanın ancak yarısının sulandığı, burada da sulama oranının yüzde 50 olduğu belirtildi. Baraj sularının ancak üçte birinin kullanıldığı kaydedilen raporda, "Sulamaların yüzde 95'i yüzey sulama biçimindedir ve sulamalar su ekonomisini gözetmeyen, fazla su kullanan yöntemlerle yapılmaktadır. Su tasarrufu ve sulama verimliliği sağlayan modern-denetimli sulama yöntemleri yeterince yaygınlaşmamıştır" denildi.

  Su savurganlığı var
  İçme ve kullanma suyundaki savunrganlığın vurgulandığı TEMA raporunda ülkede kuraklık izleme merkezlerinin kurulması istendi. Raporda, Devlet Meteoroloji İşleri'nin kuraklıkla mücadele sürecine dahil edilmesi istenirken, suya ilişkin yasal düzenlemeler yetersizliğine ve ülkedeki su ve kuraklığa ilişkin ulusal nitelikli hiçbir strateji ve politikanın oluşturulmamış olmasına dikkat çekildi.
  Yayın tarihi: 22.08.2003
  433
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.