Magazin

Striptiz ve bikini Anadolu'dan yayıldı

Striptiz ve bikini Anadolu'dan yayıldı

Striptiz ve bikinin bundan 3 bin 750 yıl önce Anadolu'daki Asur ve Hitit kolonilerinde var olduğu ortaya çıktı. Kayseri Kültepe, Konya Karahöyük'te yapılan kazılarda gerek silindir mühürlerde, gerekse çivi yazılı tabletlerin zarflarında tülünü açan kadın tasviri ile striptiz ve bikinin izleri görülüyor.

Türkiye'nin ilk Hititoloğu, Ord. Prof.Dr. Sedat Alp tarafından yapılan `Hititlerde şarkı, müzik ve dans' konulu araştırma sonucu yayınlanan kitapta, Anadolu'daki eğlencelere yer verildi. Konusunda uluslararası otorite olan Ord.Prof.Dr. Sedat Alp'in `Hititlerde şarkı, müzik ve dans' adlı kitabında Anadolu'da ortaya çıkan striptiz ve bikiniye ilişkin şu görüşler verildi:

"Konya Karahöyük kazılarında bulduğumuz Erken Hitit çağına ait kanatlı, çıplak ve bikinili İstar heykelciği, çıplak tanrıca heykellerinin en ilginç olanlarındandır. Konya Karahöyük ve Kayseri Kültepe'de bulunan eski Asur dilinde yazılı bir Kültepe tabletinin zarfının üzerine yuvarlanan silindir mühürde tülünü açan bayan tasviri de bulunmaktadır. Gerek Konya Karahöyük, gerekse Kayseri Kültepe'deki silindir mühür baskıları üzerinde görülen tülünü açan bayan tasvirleri striptiz modasının en eski örnekledir.

Benzer tasvirler aynı çağa ait. M.Ö. 2 binin ilk çeyreğinde tarihlenen eski Suriye sitilindeki silindir mühürlerde de görülmektedir. Tülünü açan bayan tasviri Erken Hitit çağına ait Kültepe tabletlerinin üzerinde de görülüyor. Soyunan bayan tasviri Aşk tanrıçası İstar'a aittir. Tyskiewicz mühründe ve Kayseri İmamkulu anıtının sağ tarafında tülünü açan İstar tasvirleri Anadolu'da uzun süre yaşamıştır. Günümüz dünyasında bir ara çok revaçta olan striptiz ile bikini modası günümüzden 3 bin 750 yıl önce Anadolu'daki kolonilerde yaşanmıştır."
(DHA)
Yayın tarihi: 24.01.2003
552
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.