Magazin

Stresten sarımsakla kurtulun

Stresten sarımsakla kurtulun

Kokusu nedeniyle insanların yemekten kaçındığı sarımsağın aslında stresten korunmak için ideal bir besin olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Sağlık Müdürlüğünü'nün yayın organı "İstanbul'da Sağlık" dergisinde yayınlanan habere göre uzmanlar, ayrıca acılı ve baharatlı yiyeceklerin de stresle mücadelede etkili olduğuna dikkat çekiyor.

Dergide yer alan uzman görüşlerine göre stres ile savaşta beslenme de önem taşıyor. Strese karşı yapılması ve kaçınılması gerekenler şöyle sıralanıyor:

* "Öncelikle doğal (rafine edilmemiş) besinler tercih edilmelidir.
* B vitamini eksikliğinde; kaygı, depresyon, susuzluk, kas zayıflığı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.
* Karbonhidratlar kaygıyı azaltır.
* Sarımsak seratonin salgısını artırır. Serotonin nörotransmitterdir. Uzun dilimleyip yutulduğunda daha uzun süre etki sağlamaktadır.
* Acılı ve baharatlı yiyecekler endorfin salgısını artırır. Vücuda sakinlik ve huzur verir.
* yeme alışkanlıkları da düzenlenmelidir. Yavaş yeme, küçük porsiyonlar hazırlama, küçük lokmalar alma, her lokmanın iyice çiğnenmesi önerilmektedir.
* Kahve kişiyi uyanık tutarak kodnsantrasyonu sağlamaktadır. Ancak alışkanlık yaptığında kalp ritmi bozulmakta, baş ağrısı, uykusuzluk gibi sorunlara yol açmaktadır.
* Uykusuzluğa karşı ilaç gibi görünen sütün çok fazla etkili olmadığı anlaşılmıştır. Ancak bazı saatlerde içilen sıcak süt, kişinin geçmişindeki bilinç dışı psiko-emosyonel, anne çocuk ilişkiler bütününü harekete geçirerek uykuya geçişi kolaylaştırabilmektedir.
* Çikolata enerji verici etkisinin yanısıra tedirginlik ve bitkinlik yaratır."
(aa)
Yayın tarihi: 17.08.2002
389
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.