Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Stresle mücadele semineri

Stresle mücadele semineri

Emniyet Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanlığı ve İzmir Emniyet Müdürlüğünce düzenlenen ve üç gün sürecek olan "Etkili Liderlikte Stresle Mücadele ve Problem Çözme Teknikleri" konulu seminer başladı.

Seminerde konuşan psikolog Meral Oğuz, her insanda bir parça stresin bulunması gerektiğini belirterek, "Bu yoksa verimli, üretici ve motive olamayız" dedi. Alsancak semtindeki İzmir Defterdarlığına ait Kültür İşhanı Toplantı Salonunda düzenlenen seminere, Ege ve Akdeniz Bölgesindeki 11 ilin emniyet müdürlüğü personeli ile 4 Polis Meslek Yüksek Okulunun öğrencileri katıldı.

İzmir Emniyet Müdürü Halil Tataş, bu tür etkinliklerin düzenlenmesindeki amacın, emniyet teşkilatını ileri götürmek olduğuna dikkati çekerek, "Emniyet teşkilatı personeli, çok zor şartlar altında çalışıyor. Bu bakımdan teşkilatı yeniden gözden geçirmekte fayda var. Yaptığımız işte çok fazla stres var. Stres, insanı, meslek hayatının dışında gündelik yaşamında bile olumsuz etkileyen çağımızın hastalığıdır" dedi. Tataşın ardından söz alan Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi psikologlarından Doktor Meral Oğuz da, stresi, "dışsal ve içsel etkilerle oluşan organizasyonun yarattığı tepkilerin tümü" olarak tanımladı.

Psikolog Oğuz, stresin "ekonomik, politik ve sosyal" çeşitlerinin bulunduğunu, bunlarda meydana gelecek eksikliklerin kişide kaygı, korku, karamsarlık ve depresyon gibi ruh hallerinin oluşmasına neden olduğunu söyledi. Stresle başa çıkmanın yollarını, "kişinin kendisiyle diyalog halinde olması" ve "zamanı etkili kullanması" olarak ifade eden Oğuz, "Bir kişi işine iyi konsantre oluyorsa, performansı iyi ise stres aralığı normaldir. Kişinin bu aralığı koruması gerekir. Stresin çok düşük olmaması gerekir. Her insanda bir parça stres bulunması gerekir. Eğer bu stres yoksa motive, verimli ve üretici olamayız. Çok az stres de konsantre olmamızı engeller. Aşırı stres altında olduğumuz durumlarda solunum ve gevşeme egzersizleri yapmalıyız. Bu egzersizler bizim yeniden işimize olan konsantrasyonumuzu sağlar" dedi.

Problem çözme konusunda öncelikle, "problemi saptamak" gerektiğini dile getiren Oğuz, "Problemi somutlaştırmak ve parçalara ayırmamız gerekir. Bu bize problemi doğru olarak saptamamızı sağlar. Bunu belirledikten sonra eyleme geçilmesi gerekir" dedi.
(DHA)

402
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.