Magazin

Stresinizi suya atın!

Stresinizi suya atın!

Sağlıklı yaşam için egzersiz artık suda yapılıyor. Türkiye'de su jimnastiği Avrupa'daki kadar olmasa da her geçen gün yayılıyor. Özellikle kilolu kişilere, eklem ağrısı çekenlere, hamilelere, ameliyat sonrası terapi görenlere su cimnastiği öneriliyor.

Suda yapılan egzersizler, karadaki çalışmalardan daha avantajlı. Sağlıklı bir yaşam için su cimnastiğini tercih edenler, su sıcaklığının gevşemeye yardımcı olduğunu, hareket sırasında ağrılarının azaldığını, daha rahat hareket edildiğini, başarma hissi verdiğini ve eğlenceli olduğunu ifade ediyor.

Bilimsel çalışmalar da, su cimnastiğinin çok sayıda faydasını ortaya koyuyor. Suyun kaldırma kuvvetiyle bedenin hafiflemesi nedeniyle hareketler karadakinden çok daha kolay yapılıyor. Suyun yastık etkisi yaralanmalardan koruor. Ağırlıksızlık, aynı zamanda aşırı stresten korunmayı sağlayan faktör olarak değerlendiriliyor.

İyi ısıtılmış olmalı
Su cimnastiğinin yapıldığı havuz, insanın deri sıcaklığından fazla oluyor. Yeterince ısıtılmış bir havuza girildiğinde, ilk olarak eklemlerin etrafındaki deri ve vücudun alt tarafı ısınıyor. Sıcaklık vücudun ağrıya duyarlı dokularını etkileyerek ağrıların azalmasını ve gevşemeyi sağlıyor. Gevşeme hali de stresi azaltıyor.

Uzmanlar, kilo sorunu yaşayanlar, hamileler, diz ve sırt ağrısı çekenler, eklem hastalığı olanlar, ameliyat sonrası terapi görenlere, özellikle su aerobik egzersizleri öneriyor. Bu egzersizlerle, hamilelik sırasında eklemlere ek streslerin binmesi önleniyor. Eklem ağrılarıyla sonuçlanan ağırlık egzersizlerine alternatif olarak görülüyor.

Su içinde vücut ağırlığının kaybolması, kişisel hareketleri daha kolay yapmaya olanak sağlarken, suda yürümek ve koşmanın zor olması kuvvet eksenli çalışmalara olanak sağlıyor. Suyun ağırlığı ve kaldırma kuvvetine karşı koyma gerekliliği, güç çalışmaları için ideal bir ortam hazırlıyor.

(Radikal)
Yayın tarihi: 21.10.2002
326
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.