Magazin

Stresin yararı da var

Stresin yararı da var

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Herken, stresin, zaman zaman başarıyı artırıcı bir faktör de olabileceğini söyledi.

Doç. Dr. Herken, stresin günümüz toplumunun en önemli rahatsızlıklarından olduğunu belirterek, "Hayatımızdaki her türlü değişim stresi oluşturabilir. Daha çok istenmeyen değişiklikler stres oluştursa da bazen arzulanan ve istenilen değişiklikler de strese neden olabilir" dedi.

"Örneğin, piyangodan büyük ikramiyeyi herkes bekler ama bu durumun getirdiği değişimi kaldıramayıp ciddi stres yaşayanlar çok görülmüştür" diyen Doç. Dr. Herken, şöyle devam etti: "İstenmeyen değişimleri kontrol etmek elimizde olmadığından, onlarla mücadele etmek daha zordur ve stresi artırır. Ruh dünyamızda sıkıntılarla kendisini gösterir. Bazen bireyin kendisi stres kaynağı olabilir. Günümüzün önemli bir bölümünü geçirdiğimiz iş ortamındaki gerginlik en önemli stres kaynaklarından biridir. Sürekli gergin aile yaşantısı da aynı durumdadır. Aile yaşamındaki gerginlikler, kaygı derecesini artırır."

"HER ZAMAN OLUMSUZ DEĞİLDİR"
Stresin her zaman olumsuz olmadığını kaydeden Doç. Dr. Herken, "Zaman zaman başarıyı artırıcı faktör de olabilir. Sorun oluşturacak durum olumsuz ve hayatı kötü etkileyen strestir" diye konuştu. Stresle mücadele edilirken izlenecek yollar bulunduğunu vurgulayanDoç. Dr. Herken, sözlerini şöyle sürdürdü: "Stresin geçmesini zamana bırakmak doğru bir yöntem değildir. Stres ile aktif mücadele edilmeli. Stresi ortaya çıkaran durumun değiştirilemesi için çaba gösterilebilir. Stresi doğuran neden kabul edilebilir ya da yok edilmesine yönelik çalışılabilir. Birey stresi kendi kendine yenemiyor ise profesyonel yardım almalı."

Doç. Dr. Herken, strese girmemek için hayatın önceliklerini belirlemek, empati yapabilmek, karşılıklı saygıyı sağlamak ve saydam olmak gerektiğini ifade etti.
Yayın tarihi: 16.07.2002
291
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.