Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Stresin azı yararlı

Stresin azı yararlı

ABD Psikoloji Derneği'nin yayın organı Psychological Bulletin'de yayınlanan bir araştırma, stresin her zaman zararlı olmadığını, küçük dozdaki stresin yararlı olabileceğini belirledi.

İngiliz The Independent gazetesine göre, ABD Psikoloji Derneği'nin yayın organı Psychological Bulletin'de yayınlanan bir araştırma, stresin her zaman sağlığa zarar vermediğini, küçük dozdaki stresin yararlı olabileceğini ortaya attı.

Modern çağın çileleri
Araştırma, modern yaşamın çileleri gibi görünen kentlerdeki yoğun trafik, bilgisayarların en kritik anlarda kilitlenmesi ve anne babaların büyüyen çocuklarıyla zorlu ilişkileri gibi sorunların yarattığı stresin, sağlık açısından yararlı olabileceğini gösterdi.

Stresten uzak durmayın
Buna karşın, stresli durumların çok uzamasının vücudun direnme sistemini tahrip ederek ciddi zarar verebileceğini ortaya koyan araştırmada, en tehlikeli stres durumları arasında kalıcı sakatlıklar, ciddi bir ruhsal sorunu olan eşin bakımını üstlenmek ve savaş mültecisi olmak sayıldı.

19 bin katılımcıya ilişkin verilerin değerlendirildiği araştırmanın sonuçları, uzun süreli stres durumlarının sağlık için oluşturduğu tehlikeleri de ortaya koydu. Buna göre, uzun süreli stres altındaki kişinin önce hücrelerinin direnci yok oluyor, sonraki bir aşamada ise genel direnme işlevi yitiriliyor.
342
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.