Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Strese karşı halı saha

Strese karşı halı saha

Özellikle stresli ortamlarda çalışan kişilere rahatlamaları için haftada en az bir kez halı saha maçı yapmaları öneriliyor.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Rahim Kucur, günümüzde sürekli iş yoğunluğu içinde bulunan kişilerin depresyon riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi. İşçi çıkarmaların arttığı ülkemizde, çalışanların kendilerini göstermek ve kabul ettirebilmek için istenenden fazlasını vermeye çalıştığını belirten Kucur, "Bu iş temposuna kendisini şartlandıran ve sürekli takdir edilmek için gücünün üzerinde iş çıkarmaya çalışan kişiler, biriken streslerini bir şekilde atmak zorundalar" dedi.

"Toplum artık herşeyi kabullenemiyor"
Gün içinde maruz kalınan çok sayıda olayın birçok kişide yoğun strese yol açtığını vurgulayan Kucur, insan psikolojisinde meydana gelen rahatsızlığın çevreye fiziksel ya da sözlü saldırılar olarak yansımasının da mümkün olabileceğini kaydetti. Bu tür davranışların kişiyi toplumdan uzaklaştırabileceğini dile getiren Kucur, "Toplum artık, eskisi gibi herşeyi kabullenemiyor. Çevresine kırıcı davranan kişiler, anında yalnız kalabiliyor. Bu durum, toplumdan soyutlanan kişiyi ailesinden de uzaklaştırabilir, hatta ilerde yaşanacak depresyonlara zemin oluşturabilir" diye konuştu.

Yumruk yerine şut
Stresli işlerde çalışan kişilerin rahatlamak amacıyla iş çıkışındasinema ya da tiyatroya gidebileceğini ifade eden Kucur, fiziksel hareketliliğe açık olması nedeniyle en iyi aktivitenin spor yapmak olduğunu söyledi. Stres atmak için yürümek başta olmak üzere, yüzme, masa tenisi gibi spor faaliyetlerine yönelmenin olumlu etkileri olacağını bildiren Kucur, şunları ifade etti: "Grup olarak yapılabilmesi nedeniyle halı saha maçları da stres atmak için çok iyi fırsatlardır. Sinirlerinden çevresine yumruk ya da tekme atarak kurtulmaya çalışan kişiler, bunu topa vurarak daha kolay yapabilir. Maçta sürekli koşarak ve bağırarak da deşarj olunabilir. Sinirlerine hakim olamayan kişilere her hafta sonu halı saha maçına gitmeleri önerilebilir."

Stresin iş yükünü artırdığı gibi, iş verimini de düşüreceğini vurgulayan Kucur, düzenli olarak bir spor faaliyetine devam etmenin hayatı kolaylaştıracağını sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 23.03.2003
305
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.