Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Stres, sağlığın düşmanı

Stres, sağlığın düşmanı

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahim Kucur, rahat ve sağlıklı bir yaşam için stresten uzak durulmasının şart olduğunu söyledi.

Stresin, psikolojik ve ruhsal sorunları da beraberinde getirdiğini belirten Prof. Kucur, "Günlük yaşamın bir parçası olan stresten kurtulmak için insanlar çareyi sigara ve alkolden arıyor. Oysa egzersiz, aktivite ve uğraşlar kişiyi stresten uzaklaştırır" dedi.

Stresin kişide yorgunluğa da yol açtığına dikkati çeken Prof. Kucur şöyle devam etti: "Stresle birlikte kişide bitkinlik ve yorgunluk baş gösterir. Stresinizin neden kaynaklandığını iyi belirleyin. Eğer sabahları kötü olup gün ilerledikçe azalan bir yorgunluk haline dönüşüyorsa duygusal stres yaşanıyor demektir. Gün ilerledikçe artıp gece en kötü haline ulaşan yorgunluk ise o zamanda stres fiziksel etkenlerden kaynaklanıyor demektir."

Günümüzde stresten kaçmanın mümkün olmadığını ve herkesin belli bir ölçüde stres yaşadığını kaydeden Prof. Kucur, stresten kurtulmak için şu önerileri sıraladı:

* Rahatlamak ve zihinsel yorgunluktan kurtulmak için sıkıntılarınızı sevdiğiniz arkadaşlarınızla paylaşın, dertleşmekten kaçınmayın.

* Rahatlamak ve sizi strese sokan nedenlerden uzaklaşmak için psikolog veya psikiyatri uzmanlarına başvurmaktan çekinmeyin.

* Uzman tavsiyesi olmadan anti-depresan ve sakinleştirici ilaçlar kullanmayın.

* Bol bol egzersiz yapın, aktivitelere katılın ve yeni uğraşlar edinin.

* Gündelik rutin yaşamın dışına çıkın. Heyecan verici ve daha önce yapmadığınız bir şeyi yapın.

* Kendinize zaman ayırın, elinizi yüzünüzü sık sık yıkayın. Güzel bir banyo yaptıktan sonra dinlenmeye çekilin.

* Düzenli bir uyku alışkanlığı edinin. Uyku saatinizi belirleyin ve buna uymaya çalışın.
(DHA)
Yayın tarihi: 23.10.2002
391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.