Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Stres: Kanserin vücuttaki yol göstericisi

Stres: Kanserin vücuttaki yol göstericisi

Stres yüzünden salgılanan kimyasal maddeler, kanserli hücrelere rehberlik ederek vücutta yayılmalarını sağlıyor.

Stresin, kanserin vücutta yayılmasına neden olduğunu kanıtlayan bilim adamları, bu sayede metastazı önleyecek ilaçlar geliştirmeyi umuyor. Almanlar stresin, kanserin vücudun başka bölgelerine sıçraması anlamına gelen 'metastaz'a neden olduğunu kanıtladı. Witten/Herdecke Üniversitesi'nde Dr. Frank Entschladen ve ekibi, sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan 'neurotransmitter' adı verilen kimyasalların, kanser hücrelerine rehberlik yaptıklarını keşfetti.

Dr. Entschalden, "Araştırmalarımız gösterdi ki kanserli hücreler tesadüfi olarak vücudun belirli yerlerine akmıyor; sinir hücreleri arasında iletişimi sağlayan kimyasallar tarafından vücudun belirli yerlerine çekiliyor" dedi. Söz konusu kimyasalların vücutta yayılması ise psikososyal strese bağlı. Stresin artmasıyla, neurotransmitter'lar vücutta yayılıyor ve kanser hücrelerini de sürüklüyor. Böylece kanserin yayılması hızlanıyor.

Zambak iyileştirdi
Öte yandan ABD'de yapılan araştırma, yabani zambak çiçeğinin kanser tedavisinde kullanılabileceğini gösterdi. Zambaktaki cyclopamin adlı maddenin tümörleri küçülttüğü görüldü. Ancak ilaç için insanlarda daha uzun deneyler gerekiyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 16.09.2003
348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.