Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Stradivarius'a rekor fiyat

Stradivarius'a rekor fiyat

Ünlü müzayede salonu Christie's'in düzenlediği açık artırmada Antonio Stradivari imzalı bir keman 3,54 milyon dolara satıldı.

New York'taki müzayede salonu, 'Hammer' adı verilen Stradivarius'un şimdiye dek bir müzik enstrümanı için verilen en yüksek fiyat olduğunu açıkladı. Kemanı satın alan kişinin kimliği belirtilmedi.

1707'de yapılmış
Stradivari'nin, 'Hammer'ı altın çağını yaşadığı döneme rastgelen 1707'de 'yarattığı' ifade edildi. Bugüne dek keman, New York'ta yaşayan keman sanatçısı Kyoko Takezawa tarafından kullanılıyordu.

Christie's'de Nisan 2005'te başka bir Stradivarius 2,03 milyona dolara alıcı bulmuştu.

Günümüze 650 tanesi ulaştı
İtalya'da doğan dünyaca ünlü kemanların yaratıcısı Stradivari, 1737 yılındaki ölümüne dek İtalya'nın Cremona kentindeki dükkanında çalıştı.

Kendi imzasını taşıyan ilk kemanı 1666 yılında yapan Stradivari yalnızca keman değil gitar, viyola, viyolonsel, arp gibi çalgılar da üretiyordu.

Stradivari'nin yaşamı boyunca yaptığı çalgıların sayısının bin 100'ü geçtiği tahmin ediliyor. Bu çalgıların 650'ye yakının günümüze dek korunabildiği biliniyor.
383
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.