Magazin

Stone en kötüyü canlandırdı

Stone en kötüyü canlandırdı

'Temel İçgüdü-Basic Instinct' filminde yeniden sinema severlerle buluşan Sharon Stone'un canlandırdığı katil Catherine Tramell, tüm zamanların en kötü kadın film karakteri seçildi.

Stone'un fotoları sağda

İnternet sitesi 'askmen', filmlerin, kötülükleriyle 'Dallas' dizisinin ünlü J.R Ewing'ini bile geride bırakan şeytani karakterlerini seçti.

Çok sayıda filmin yer aldığı sıralamada, 14 yıl aradan sonra yeniden 'Temel İçgüdü-Basic Instinct' filminde seyirci karşısına çıkan Stone, bütün rakiplerini uzak ara geride bıraktı. Stone'un 1992 ve 2006 yapımı filmlerde canlandırdığı 'buz kıracaklı katil'´ Tramell, tüm zamanların en kötü kadın film karakteri seçildi.

İkincilik Glenn Close'un
İkinciliği, 'Öldüren Cazibe-Fatal Attraction' filminde Michael Douglas'a evine kadar girerek saldırmaktan çocuğunun beslediği tavşanı öldürerek tencereye koymaya kadar bir dizi eylemle hayatı dar eden Glenn Close bileğinin hakkıyla elde etti. Tüm zamanların en kötü kadınkarakterleri sırasıyla şöyle:

1- Temel İçgüdü-Basic Instinct (Catherine Tramell): 1992 ve 2006´da seyirci karşısına çıkan filmde cinayet romanı yazarı, esrarengiz Catherine´in ağına ilk filmde Michael Douglas, ikincisinde David Morrissey düştü. Buz kıracağıyla cinayet işleyen, ancak bunu yaptığı bir türlü ispatlanamayan Tramell, psikolojiyi çok iyi bildiği için yakalanamayan bir katil oldu. Bu rolle şöhrete kavuşan ve bir süredir istediği çıkışı yakalayamayan Stone, yeni filmiyle bir kez daha doğdu.

2- Öldüren Cazibe-Fatal Attraction (Alex Forrest): 1987 yapımı filmdeki Alex Forrest karakterini başarıyla canlandıran Glenn Close, herkese 'kötü olunur da bu kadarı olmaz' dedirtti. Michael Douglas'ın canlandırdığı Dan Gallagher ile kısa bir gönül macerası yaşadıktan sonra adama hayatı dar eden Alex, başrolünü Perihan Savaş ile Tarık Tarcan´ın üstlendiği 'Sapık Kadın' adlı yerli filme de ilham vermişti.

3- Guguk Kuşu-One Flew Over the Cuckoo's Nest (Hemşire Ratched): Jack Nicholson'a Oscar kazandıran 1975 yapımı filmde Louise Fletcher´ın canlandırdığı Ratced, çalıştığı akıl hastanesinde hastaların yaşamını karartan, hain ve otoriter bir hemşireydi.

Hain dadı...
4- Beşiği Sallayan El-The Hand That Rocks the Cradle (Dadı Peyton Flanders): 1992 yapımı filmde Rebecca De Mornay'ın canlandırdığı psikopat dadı, çocuklarına bakması için kendisini tutan ailenin tüm yaşamını derinden sarsmıştı.

5- Double Indemnity (Phyllis Dietrichson): 1944 yapımı filmde Barbara Stanwyck'in canlandırdığı karakter, sigortacı Walter Neff'i baştan çıkararak, kocasını birlikte öldürmeye ve sigortadan gelecek parayı paylaşmaya ikna etmişti.

6- The Graduate (Mrs. Robinson): Dustin Hoffman´a şöhret kapılarını açan 1967 yapımı filmde Anne Bancroft'ın canlandırdığı Mrs.Robinson, kızının erkek arkadaşını baştan çıkarmıştı.

'Kill Bill' in tek gözlü hemşiresi
7- Kill Bill (Elle Driver): 2003 ve 2004´te iki bölüm halinde seyirciyle buluşan filmde Daryl Hannah'nın canlandırdığı Elle, Bill'in çetesindendi. Gelini öldürmek için hastaneye hemşire kılığında giren korkunç Elle, gözündeki bandajı ve elindeki iri şırıngasıyla kabus gibiydi.

8- Tehlikeli Tür-Species (Sil): Serideki yarı yaratık-yarı insan Sil (Natasha Henstridge), aynı zamanda güzel bir kadın görünümüne bürünebiliyordu. Doktorların gözetiminde bulunduğu laboratuvardan kaçan Sil, yakalamaya çalışan ekibe ecel terleri döktürmüştü.

9- Cazcı Kardeşler (The Blues Brothers): Carrie Fisher´in canlandırdığı 'Esrarengiz Kadın'da sinema tarihine geçti.

10- Goldeneye (Xenia Onatopp): James Bond serisinin 1995 yapımı filminde Famke Janssen´ın canlandırdığı Xenia Onatopp, Rus General Ourumov ile birlikte Rusya´da gizli bir radar üssünü basarak herkesi öldürdü ve 'Goldeneye' adlı çok gizli bir silahın kumandasını ele geçirdi. Güzel Xenia'yı yola getirmek ise 007 James Bond Pierce Brosnan'a düştü.
Yayın tarihi: 03.04.2006
369
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.