Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Stephen Hawking'leri yetiştirecek okul

Stephen Hawking'leri yetiştirecek okul

Adı zor bir hastalık, en az kendi kadar: Serebral Palsi (SP). Kalıcı bir hastalık. Ancak bu hastalığa yakalanan çocuklar özel bir okulda eğitim gördükleri takdirde, meslek sahibi bile olabiliyorlar.

Çağımızın fizik dáhisi Stephen Hawking de bir SP hastası. 1,5 milyon SP'liye rağmen, onlara özel tek bir okul olmayan ülkemizde, şimdi dev bir adım atılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Vakfı ve Serebral Palsili Çocuklar Derneği'nin işbirliği sonucu, dünyadaki benzerlerine fark atacak bir okul yaratılıyor.

Oruçoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Oruç, SP hastası 9 yaşındaki Furkan'ın babası. SP'li Çocuklar Derneği'nin projesine eski Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, Ankara Valiliği ve yeni Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in sahip çıktığını söyledi.

Serebral Palsi, beyin felci demek. Doğum sırasında, doğum sonrasında ya da hamilelik sırasında yaşanan sorunlar, hiç geçmeyecek bu hastalığa yol açıyor. Serebral Palsili çocuklar, normal zekáya sahipler ama beynin hareket merkezlerini kontrol eden hücreler zarar gördüğü için vücut bozuklukları var. Ellerini, kollarını rahat hareket ettiremiyor, düşündükleri gibi düzgün cümle kuramıyorlar. Mesela Furkan Oruç. 9 yaşındaki Furkan, Cimbom'u da biliyor, taraftar olmayı da. Ama arkadaşlarıyla top oynayamıyor.


Farklı bir engelli grubu onlar. Devlet hastaneleriyle özel kurumların açtığı tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine devam ediyorlar. Zihinsel özürlülere yönelik okullarda eğitim göremiyorlar, çünkü ''zihinsel'' problemleri yok. Meslek sahibi olabilecekken, üstelik de beyinlerini farklı ilgi alanlarında, hasta olmayan yaşıtlarından bile daha iyi kullanabilecekken, bu fırsat verilmiyor onlara. Çünkü 1,5 milyon SP'linin yaşadığı ülkemizde SP'li hastalara yönelik tek bir okul yok. Oysa komşumuz Bulgaristan'da, hatta Afrika'da bile onlara özel eğitim kurumları var.

OKULU MEV YAPTIRIYOR
Furkan'ın babası, Oruçoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Oruç. Müjdeyi ondan aldık. Oruç, ''26 Haziranda imzalanacak protokolle Ankara Ümitköy'de Serebral Palsili çocuklara yönelik okul için ilk adımı atacağız. Okulun projesini Ankara Armada'nın mimarı Ali Osman Öztürk yapacak'' dedi. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı okul, mezunlarına ilköğretim diplomasi verecek. Aynı zamanda tedavi ve rehabilitasyon merkezini de içerecek. 5000 metrekare olması planlanan okulda, toplumsal yaşama alanlarına ilişkin her şeyin minyatürü olacak, yüzme havuzu bulunacak.

Meslek sahibi olabilecekler
Furkan, dokuz yaşında. Oruçoğlu Holding'in varislerinden. Babası Celal Oruç, Serebral Palsi'nin oğlunun "bir parçası" olduğunu söylüyor. AB ülkelerinde Serebral Palsili çocukların tüm tedavisi, devlet tarafından karşılanıyor.

Serebral Palsili Çocuklar Derneği Tel:
0312 287 73 56 - 384 66 56
(Hürriyet)
508
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.