Magazin

Star Wars hayranları için mutlu son!

Star Wars hayranları için mutlu son!

Efsane 1977'de başlamıştı... Ve artık neredeyse 28 yıl süren heyecanlı bekleyişin sonu geldi.

Güncellenme tarihi:
Star Wars özel sayfası George Lucas'ın yarattığı Star War (Yıldız Savaşları) serisinin yeni filmi Star Wars Bölüm III: Sith'in İntikamı (Star Wars Episode III: Revenge of the Sith) bugün gösterime girdi. Bu kez Jedi şövalyesi Anakin Skywalker kaderini etkileyecek olan kaçınılmaz bir kararın eşiğinde. George Lucas bir önceki filmi Attack of the Clones'da (Klonların Saldırısı) "Parçalar dağılacak ve bağlantılar kurulacak," diye söz vermişti. Lucas'ın da belirttiği gibi artık "son bölüme sıra geldi." Filmin konusu Cumhuriyet acımasız Sith Kontu Dooku'nun saldırıları altında çökmektedir. Kötülük her yere yayılmıştır. İki tarafta da kahramanlar vardır. Droid'lerin şeytani lideri General Griveous, çarpıcı bir hamleyle Cumhuriyet'in başkentine girerek Galaktik Senato Başkanı Palpatine'i ele geçirir. Ayrılıkçı Droid ordusu işgal altındaki başkentten değerli rehinesiyle kaçmaya çalışırken, iki Jedi şövalyesi tutuklu başkanı kurtarmak için umutsuz bir misyon üstlenir... Üç yıl süren yorucu ve yıpratıcı savaşın ardından Galaksi yeni geleceğini beklemektedir. Anakin Skywalker ve Obi Wan Kenobi droidlere ve onların arkasındaki şeytani komutan General Grievous'a karşı açtıkları savaş sayesinde kahraman ilan edilmişlerdir. Anakin ve evli olduğunu herkesten gizlediği karısı Padme Amidala aylardır savaş yüzünden ayrı kalmıştır. Amidala'nın hamile olduğunu öğrenen Anakin onu görmek üzere geri döner. Ama rüyalarında Amidala'nın çocuğunu doğururken ölümle yüz yüze kalacağını görmektedir. O seçilmiş olandır; daha önce de rüyalarında gördükleri gerçekleşmiştir. Karısı ve çocuğunu kurtarmak için herşeyi yapmaya hazırdır. Bu düşünceyle gücün karanlık tarafına yönlenecek; çok önemli bir seçim yapmak zorunda kalacaktır. Filmden notlar Star Wars: Episode III Revenge of the Sith'in yapımına ne zaman başlandığı konusunda tarih vermek aslında oldukça zor. Bir çok yönden yapım aşaması ve geliştirilmesi 30 yıldır devam eden bir proje olarak düşünmek daha doğru. George Lucas 30 yıl önce yapımına başladığı efsanede var olan uzak bir galakside yaşayan Skywalker ailesinin ve verdikleri ölesiye savaşın ilk dakikalarından itibaren bu hikayeyi kurgulamıştı.
 • Filmin çekimleri Avustralya Sidney'deki Fox Stüdyoları'nda 2003'ün 30 Haziran'ında saat tam 08:07 de başladı.
 • İlk gün çekimlerinde senarist ve yönetmen Lucas, yapımcı Rick McCallum ve Episode III'ün yıldızlarından Hayden Christensen ve Ewan McGregor ile R2D2 ile ekipten 100 kişi katıldı.
 • Genel çekimler toplam 55 günde sona erdi.
 • Avustralya'nın yanında film İngiltere, Çin, Thailand, İsviçre ve Tunus'ta da çekimler yapıldı. Bu ülkelerin coğrafya özelliklerinden yararlanılarak bir çok gezegen canlandırması sağlandı. Ayrıca çekim ekibi 2002 yılında İtalya'ya giderek oldukça riskli ve korku verici bir görevi de üstlendi.
 • Filmin müzikleri de John Williams'ın imzasını taşıyor.
 • Yayın tarihi: 19.05.2005
  339
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.