Magazin

Spor yaparken sakatlanmayın

Spor yaparken sakatlanmayın

Bilinçsizce seçilerek yapılan spor dallarının, sakatlık riski doğurduğu bildirildi. Acıbadem Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Taşer, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, yaşa ve vücut yapısına göre spor yapmanın önemine dikkat çekerek, ''Spor dalı seçerken vücudunuzun limitlerini bilmek gerekir. Aksi halde sağlıklı yaşam uğruna sakat kalma riski doğuyor'' dedi.

Vücudun limitlerinde genetik yapı ve çevrenin etkisi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Taşer, ''Kısa ve sert adale yapılı bir çocuğa esneklik gerektiren jimnastik sporu yaptırmak doğru olmaz'' diye konuştu.

Isınma hareketleri yapmadan spora başlanmaması gerektiğinin de altını çizen Prof. Dr. Taşer, egzersizlerden 15 dakika önce ve egzersiz sırasında her 20 dakikada bir bardak su içilmesini tavsiye etti.

Egzersizlerin haftada yüzde 10 oranından fazla arttırılmamasını vurgulayan Prof. Dr. Taşer, ağrı ve şişme gibi durumlarda egzersizlere hemen son verilmesini, ağrının devam etmesi durumunda da doktora başvurulmasını tavsiye etti.

HANGİ SPORDA HANGİ YARALANMA?
Prof. Dr. Taşer'in verdiği bilgilere göre bilinçsiz yapılması durumunda spor dallarında şu yaralanmalar meydana geliyor:

 • Bisiklet kullananların el ve ayak bileklerinde sinir ezilmesi nedeniyle şişmeler, parmaklarda uyuşukluk sorunlarına rastlanıyor.
 • Golf oynamak boyun, sırt ağrısı çekenlerde çeşitli sorunlara nedenoluyor.
 • Futbol oynayanlarda sıklıkla menüsküs görülüyor. Bacak kasları, diz ve bileklerin aşırı yorulması ayak ve bacak ağrılarına yol açıyor.
 • Jogging diz ve ayak bileklerinde burkulma ve aşınmalara sebebiyet veriyor.
 • Basketbol tercih edenlerin ayak bileği, diz ve omuzlarında sorun görülüyor.
 • Voleybol oynayanların bilek ve omuzlarında sorun oluşma riski var.Yüzmede, kramp oluşuyor.
 • Teniste, kas sorunları ve bileklerde zedelenmeler yaşanıyor. Tenisçi dirseği problemine rastlanıyor.
  (AA)
  Yayın tarihi: 14.02.2003
 • 397
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.