Magazin

Spor yaparken fazla su zararlı

Spor yaparken fazla su zararlı

Yıllardır atletlere, yoğun spor faaliyetleri sırasında çok fazla su içmenin susuz kalmaktan daha ağır sağlık sorunlarına neden olabileceği uyarısında bulunuluyor.

Doktorlar, giderek artan sayıda atletin, maratoncunun, hatta trekkingçinin aşırı su ya da çok fazla sporcu içeceği tüketerek kanlarını ciddi biçimde sulandırdıklarını, bunun sonucunda bazılarının ağır hastalandığını ve ölenler bile olduğunu söylüyorlar.

Boston Maratonu koşucuları arasında yapılan ve The New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan araştırma, bu problemi doğruluyor ve ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Sonuçlara göre 2002 maratonuna katılan 488 koşucu, yarıştan önce ve sonra kan örnekleri verdiler.

Çoğunun durumu iyi görünürken yüzde 13'ü oluşturan 62 kişi o kadar çok su içmişlerdi ki 'hipotermi' oldular, yani kandaki sodyum seviyeleri anormal derecede düştü. Üç tanesinin sodyum seviyesi o kadar düşmüştü ki ölüm tehlikesi içindeydiler. Doktorlar, daha önce bazı yarışlarda fenalaşan atletlerin öldüklerini de hatırlatıyorlar.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 16.04.2005
350
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.